Meloniová proti „německým taxíkům s migranty“

Meloniová proti „německým taxíkům s migranty“
Autor fotografie: Pexels, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
26 / 09 / 2023, 08:00

Italská premiérka Giorgia Meloniová v dopise německému kancléři Olafovi Scholzovi vyjádřila překvapení nad rozhodnutím Berlína financovat nevládní organizace, které zachraňují nelegální migranty ve Středozemním moři a vozí je na italském území. Obsah dopisu v pondělí citovala Ansa.

Meloniová říká, že pokud jde o důležitou a obtížnou otázku poskytování pomoci na souši, je třeba si položit otázku, zda si nezaslouží být usnadněna zejména na německém než italském území.

"Kromě toho je všeobecně známo, že přítomnost lodí nevládních organizací na moři má přímý dopad na znásobení počtu nestabilních lodí vyslaných na moře, což nejenže představuje další zátěž pro Itálii, ale také zvyšuje riziko nových tragédií," dodala Giorgia Meloniová.

Úsilí, včetně finančního, vyvíjené zeměmi Evropské unie v rámci konkrétní podpory Itálii by se podle ní mělo zaměřit především na rozvoj „strukturálních řešení fenoménu migrace“. Jako příklad uvedla spolupráci EU s tranzitními zeměmi na jižním pobřeží Středozemního moře.

Německé rozhodnutí v neděli kritizoval italský ministr obrany Guido Crosetto. „Berlín předstírá, že si neuvědomuje, že tím dostává zemi, která je teoreticky přítelem, do složité situace,“ řekl v rozhovoru pro La Stampa. Prioritou by podle něj měl být boj proti pašerákům lidí.

Informace z Německa, potvrzené ministerstvem zahraničí v Berlíně, se objevily těsně po další migrační vlně na italský ostrov Lampedusa, na který v první polovině září během pár dní dorazilo přibližně 10 000 lidí. lidé. V Itálii se už léta vedou spory o roli nevládních organizací, jejichž lodě berou na palubu migranty z unášených člunů. Ozývají se hlasy, že jejich přítomnost na moři dokonce vybízí pašeráky k posílání migrantů do Itálie. Lodě těchto organizací dokonce někteří politici předchozích vlád nazývali „taxíky“.

Zdroj: tvp.info, Ansa

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.