Merkelová a čínský premiér Li se přihlásili k pravidlům WTO

Merkelová a čínský premiér Li se přihlásili k pravidlům WTO
Popisek: Angela Merkelová
10 / 07 / 2018, 07:00

Německá kancléřka Angela Merkelová a její čínský protějšek Li Kche-čchiang se včera po jednání v Berlíně přihlásili k systému pravidel mezinárodního obchodu v rámci Světové obchodní organizace (WTO).

Merkelová uvedla, že s premiérem hovořila také o lidských právech, informovala agentura DPA. Oba státníci se zúčastnili podpisu série dohod mezi německými a čínskými firmami, Li se večer zúčastní i čínsko-německého fóra pro hospodářskou a technologickou spolupráci.

Merkelová prohlásila, že Německo a Čína se drží systému pravidel WTO, o obchodním sporu se Spojenými státy se ale nezmínila. Ocenila nové možnosti působení německých firem v Číně, otevření čínských finančních trhů i skutečnost, že například německé automobilové koncerny už mohou v čínských podnicích získat i více než 50procentní podíl.

"Jsme pro volný obchod a multilateralismus," řekl čínský premiér. Podle Merkelové však bylo tématem jednání i dodržování lidských práv a podmínky pro působení nevládních organizací v Číně. "Spolupráce umožňuje, abychom otevřeně hovořili také o kontroverzních otázkách," řekla Merkelová.

Li je v Berlíně spolu s mnoha ministry čínské vlády na již pátých německo-čínských mezivládních konzultacích. Při té příležitosti bylo podepsáno 22 smluv v objemu 20 miliard eur (přes 517 miliard Kč). Merkelová vyzdvihla zejména plánované projekty týkající se samořízených dopravních prostředků nebo výstavby čínské továrny na výrobu článkových baterií ve spolkové zemi Durynsko.

Čínský premiér dnes také zdůraznil, že Čína svůj trh ještě více otevře zahraničním investorům a německým společnostem slíbil, že se nemusejí obávat o své duševní vlastnictví. Nové smlouvy o rozšíření aktivit v Číně nebo o strategické spolupráci s čínskými partnery podepsaly firmy jako je BASF, SAP, Siemens nebo BMW.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace