Merkelová a EU má problém. "Osmanský paša" Erdogan se vymknul kontrole

Merkelová a EU má problém. &quote;Osmanský paša&quote; Erdogan se vymknul kontrole
07 / 05 / 2016, 07:45

Ankara nezmění protiteroristické zákony, jak žádá EU. Erdogan trvá na bezvízovém styku s EU a dokončení přístupových rozhovorů.

Istanbul (ČTK) - Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Ankara nezmění své protiteroristické zákony, jak to požaduje EU. Erdogan to podle agentury Reuters řekl ve veřejném projevu, přenášeném živě v televizi. Revize této legislativy je jednou z podmínek pro bezvízový styk mezi unií a Tureckem. Erdoganovo prohlášení přichází dva dny poté, co Evropská komise doporučila zrušit víza pro Turky do června.

ODS: Vízový styk s Tureckem zvyšuje bezpečnostní rizika v Evropě.

"EU nás žádá o změnu protiteroristického zákona. Ale v tom případě říkáme: My si půjdeme naší cestou a vy si jděte tou svou," uvedl Erdogan podle agentury AFP. Jeho prohlášení přichází den poté, co oznámil demisi premiér Ahmet Davutoglu, který migrační dohodu s EU vyjednal. Její součástí je i zrušení víz pro turecké občany unií do června.

Bezvízový styk s Tureckem už od června? Evropská komise Turecko pochválila

Ankara ale musí pro zavedení bezvízového styku splnit celkem 72 technických podmínek, z nichž některé ještě splněny nejsou. Zcela otevřené jsou právě protiteroristické zákony, dále boj proti korupci, ochrana dat a spolupráce soudů s unijními státy a spolupráce s Europolem.

Prezident Erdogan požaduje na tureckém parlamentu šířeji definovat terorismus, mimo jiné i pokud jde o jednání kompliců teroristů. Podle kritiků návrhu může být nový zákon ale zneužit ke stíhání odpůrců tureckého prezidenta. Za komplice by totiž mohli být pak režimem označeni i politici či novináři, kteří podporují větší práva Kurdů či volají po zastavení operací armády na jihovýchodě Turecka.

Rezignace tureckého předsedy vlády Ahmeta Davutoglu by mohla ohrozit provádění migrační dohody mezi Bruselem a Ankarou i kancléřku Angelu Merkelovou, varuje deník The Financial Times.„Odchod premiéra ohrožuje dohodu, jejímž cílem výrazně snížit příliv žadatelů o azyl v Evropské unii a záchranu (německé kancléřky Angely) Merkelové před potenciálně fatální politickou pomstou," napsaly noviny. Jedná se o dohodu mezi EU a Tureckem na systému, podle kterého nelegální migranti a uprchlíci, kteří se dostali na řecké ostrovy, se automaticky vrátí zpět do Turecka. EU za to zruší krátkodobá víza pro turecké občany. Zdroj: prvnizpravy.parlamentnilisty.cz

EU slíbila Turecku při splnění všech podmínek dosáhnout ke 30. červnu bezvízového styku výměnou za pomoc Turecka při zvládání migrační krize ve snaze snížit počty migrantů připlouvajících přes Egejské moře do Řecka. Unie za to slíbila i obnovení zamrzlých přístupových rozhovorů či finanční pomoc ke zlepšení situace v tureckých uprchlických táborech.

Erdogan dnes také vyzval k rychlejšímu zavedení prezidentského systému, který podle něj učiní Turecko silnějším a stabilnějším. Uvedl rovněž, že příslušné změny ústavy by měly být předloženy obyvatelům Turecka ke schválení v referendu co možná nejdříve.

Turecká vláda také tvrdí, že její média si užívají tolik svobody jako málokterá média ve světě, jenže realita je taková, že na tři desítky žurnalistů sedí za mřížemi. Většina je kurdského původu. Informuje o tom server britské BBC.
Dva novináři opozičního deníku byli odsouzeni za to, že v roce 2015  přinesli informace o tureckém vojenském konvoji, jenž měl být údajně určen na pomoc radikálům z Islámského státu. Podle žurnalistů konvoj pravděpodobně připravily turecké zpravodajské služby.
Turecký prezident Erdogan se po zveřejnění zprávy rozzuřil přímo před televizními kamerami. „Ten, kdo napsal tento příběh, za to zaplatí vysokou cenu. Nedovolím, aby odešel bez trestu,“ řekl jasně v televizi turecký prezident. Vláda trvá na tom, že zbraně nebyly určeny Islámskému státu, ale příslušníkům turkmenské menšiny. Zdroj: parlamentnilisty.cz

Erdoganova snaha o větší pravomoce pro hlavu státu, která je podle médií i jedním z důvodů demise premiéra Davutoglua, vzbuzuje u mnohých obavy z přílišné koncentrace moci. Erdogan byl již před svým nástupem do nejvyššího úřadu v roce 2014 kritizován za autoritářský styl, který tehdy uplatňoval jako premiér, jímž byl od roku 2003.

Turecko odmítá integraci muslimů v Evropě. "Asimilace je zločin proti lidskosti"

Tagy článku