Merkelová a Sobotka se téměř ve všem shodli. Protestující měli jiný názor

Merkelová a Sobotka se téměř ve všem shodli. Protestující měli jiný názor
Autor: European People's Party, flickr.com,(CC BY 2.0) |Popisek: EPP Summit, Brussels, March 2016
25 / 08 / 2016, 17:45

Česko a Německo mají podobné názory v řadě témat spojených s migrací, zejména co se týká ochrany vnějších hranic schengenského prostoru nebo důrazu na boj proti příčinám útěku. Vztahy obou zemí jsou "blízké a daří se je lepšit"

Praha (ČTK) - V názoru na rozdělování uprchlíků mezi země Evropské unie na základě kvót se názory obou rozcházejí, podle Merkelové ale je důležité, že spolu obě země o problematice mluví.

Podle Merkelové není problém, že mezi členskými státy EU jsou rozdílné názory na rozdělování uprchlíků. "Je důležité o těchto věcech mluvit a najít řešení," řekla. Připomněla přitom, že Německo v minulosti kvóty pro rozdělování migrantů také odmítalo, když po nich volaly středomořské státy a v Německu problém migrace nebyl tak znatelný.

Vztahy obou zemí jsou podle českého premiéra blízké a daří se je lepšit. "Rozdílné názory neznamenají, že spolu nebudeme hovořit, strategický dialog je dobrý nástroj pro diskusi," uvedl. Jako příklad pokroku ve vztazích jmenoval dohodu o spolupráci policejních orgánů, která začne platit na začátku října.

Sobotka i Merkelová odmítají zrušení protiruských sankcí

Čas pro odvolání evropských sankcí proti Rusku zatím ještě nenastal, protože nebylo dosaženo potřebného pokroku v naplňování dohod z Minsku. Dnes se na tom shodli český premiér Bohuslav Sobotka a německá kancléřka Angela Merkelová. Podle kancléřky se bezpečnostní situace na Ukrajině v poslední době zhoršuje. Zastáncem zrušení protiruských sankcí je prezident Miloš Zeman.

Politici o protiruských sankcích na bilaterální úrovni nejednali, na tiskové konferenci ale vyslovili shodný názor. Sobotka uvedl, že sankce jsou provázány s minskými dohodami. "Opakovaně jsme se shodli, že pokud bude dosaženo významného pokroku při plnění minských dohod, může to vést ke zmírnění sankcí," řekl. Na druhou stranu však bez toho nelze vést o zrušení sankcí diskusi, dodal.

Merkelová Sobotkův názor podpořila. "Německo a Francie se velmi snaží o naplnění dohody z Minsku. Bezpečnostní situace se bohužel nezlepšuje, ale zhoršuje. V této souvislosti je složité přijmout jakékoli rozhodnutí," řekla kancléřka.

ČR a Německo chtějí spolupráci v boji proti terorismu

Česko a Německo se shodují na potřebě zajistit bezpečnost v Evropské unii a bojovat společně proti terorismu. Na tiskové konferenci to dnes řekli premiér Bohuslav Sobotka a kancléřka Angela Merkelová. Ta přitom vyzdvihla i spolupráci s Tureckem v boji proti teroristické skupině Islámský stát (IS).

"Máme k sobě blízko v tématech ochrany vnějších hranic, bezpečnosti a boje proti terorismu. V této souvislosti je potřeba, aby spolu úzce spolupracovaly naše tajné služby," řekla Merkelová.

Shodně se vyjádřil i Sobotka. "Je pro nás důležité společné úsilí v boji proti terorismu a samozřejmě také spolupráce bezpečnostních složek," řekl. Premiér také zopakoval své dřívější vyjádření, že by EU měla zlepšit svou schopnost organizovat společné vojenské operace.

Foto: EPP Summit, Brussels, March 2016, European People's Party, flickr.com, (CC BY 2.0) 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace