Merkelová chce zlepšení podmínek běženců na celém světě

Merkelová chce zlepšení podmínek běženců na celém světě
21 / 11 / 2018, 18:00

Zlepšení podmínek uprchlíků na celém světě je v německém národním zájmu, a i proto je globální pakt OSN o migraci správným krokem, je přesvědčena německá kancléřka Angela Merkelová (CDU). Řekla to dnes v parlamentu při projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok. Zdůraznila také, že Německo nemůže myslet jen na sebe, ale vždy musí myslet i na ostatní. Některé problémy se podle ní dají totiž řešit jen společně.

Merkelová připomněla, že v dnešním světě je na 220 násilných konfliktů, které mají dopad na více než miliardu dětí a z domovů vyhnaly přes 68 milionů běženců. Řešit jejich situaci není podle kancléřky v silách jediné země, na což v roce 2015, kdy vrcholila migrační krize, přišlo i Německo.

"Chceme rozumné podmínky (pro běžence) po celém světě, protože jinak si lidé samozřejmě řeknou, že je jen pár zemí, do nichž mohou jít," prohlásila Merkelová. "Tento pakt o migraci, stejně jako pakt pro uprchlíky jsou správným pokusem o odpověď, jak řešit globální problémy mezinárodně a společně," poznamenala také.

Čtyřiašedesátiletá politička zároveň zdůraznila, že pakt je právně nezávazný a nenaruší německou suverenitu. Odmítla také kritiku, že se o něm ve spolkové republice dostatečně veřejně nedebatovalo. O tom, jak mezinárodně řešit migraci, se podle ní vede debata celé poslední tři roky.

Pro přijetí paktu, který odmítá například Austrálie, Spojené státy, Izrael, Česko, Polsko, Maďarsko nebo Rakousko, jsou v Německu všechny parlamentní strany s výjimkou protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), i když i v konzervativní unii CDU/CSU se ozývají některé kritické hlasy.

Na adresu AfD dnes Merkelová poznamenala, že si někteří lidé myslí, že dokážou vše vyřešit sami a musí myslet jen na sebe, což je čirý nacionalismus. "To není patriotismus. Patriotismus je, když v německém zájmu zahrneme i ostatní," uvedla za potlesku většiny poslanců.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace