Merkelová: Nejsme ve válce ani v boji proti islámu

Merkelová: Nejsme ve válce ani v boji proti islámu
Autor: European People's Party|Popisek: Ilustrační foto Angely Merkelové
28 / 07 / 2016, 15:15

Německo udělá všechno pro objasnění teroristických útoků z minulého týdne a pro dopadení lidí, kteří za nimi stáli. Na tiskové konferenci to dnes řekla kancléřka Angela Merkelová.

V souvislosti s migrační krizí a s atentáty zopakovala své loňské prohlášení: "Zvládneme to." Současnou situaci označila za historickou zkoušku.

Merkelová odsoudila útoky ve Würzburgu a v Ansbachu, které označila za islamistický terorismus. Podle ní existuje spojitost mezi incidenty v Bavorsku a předchozími útoky v Nice, v Bruselu, v Paříži nebo v americkém Orlandu.

Podle kancléřky chtějí teroristé připravit Západ o jeho svobodu a o jeho způsob života. Snaží se podle ní také zasít nenávist mezi kultury a mezi náboženství a připravit Německo o ochotu pomáhat lidem v nouzi. Merkelová ale vyjádřila přesvědčení, že Západ obstojí ve zkoušce, ve které čelí odvrácené straně globalizace.

Merkelová také uvedla, že Německo vede boj proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) i proti jiným teroristickým uskupením.

"Nejsme ale ve válce ani v boji proti islámu," zdůraznila kancléřka.

Zároveň ale připomněla dřívější vyjádření své vlády, která očekává od muslimských duchovních, že se budou důrazněji odsuzovat teroristické činy, jejichž pachatelé se islámem zaštiťují.

Kancléřka také uvedla, že se vláda po útocích v Bavorsku snaží obnovit důvěru občanů a zajistit, aby se podobné útoky neopakovaly. V budoucnu bude možné při řešení následků teroristického útoku zapojit i vojáky. Podle Merkelové armáda už nyní připravuje společná cvičení s policií, která budou vycházet z možnosti velkého teroristického útoku.

Merkelová se na dnešní tiskové konferenci vyjádřila k útokům z minulého týdne vůbec poprvé. Kancléřka také nebyla na místě útoků ve Würzburgu a v Ansbachu. Dnes uvedla, že se zúčastnila smutečního aktu v Mnichově, kde osmnáctiletý střelec zabil devět lidí, a že si při té příležitosti připomněla oběti ze všech tří míst.

  • Co dále zaznělo na tiskové konferenci?

Podle kancléřky však dlužíme také mnoho vůči nevinným uprchlíkům, kteří se nyní musí vypořádávat se složitou situací.

„Teroristé se vysmívají zemi, která je přijala. Je lhostejné, zda tito útočníci přišli před 4. zářím loňského roku, nebo posléze. Je to zkouška pro nás pro všechny. Je to zkouška, která se týká našeho životního stylu, chápání našeho konání. Teroristé chtějí dosáhnout toho, abychom ztráceli pohled na to, co nás spojuje, chtějí narušit naši soudržnost i ochotu přijímat lidi, kteří se dostali do tísně,“ dodala.

Dle jejího názoru také zasévají nenávist.

„Již nyní je patrné, že kromě nebezpečí ze strany organizovaného terorismu se objevují noví pachatelé, kteří byli doposud nenápadní. Potřebujeme lepší systém včasného varování. Za druhé, kdykoliv to bude nutné, spolková vláda posílí personální opatření, zlepší technické vybavení,“ poznamenala také Merkelová. Zmínila také vytvoření centra pro bezpečnostní techniku, cvičení armády či zpřísnění prodeje zbraní. „S americkým prezidentem Barackem Obamou chceme posílit spolupráci příslušných složek, abychom mohli lépe analyzovat komunikaci potenciálních pachatelů,“ dodala s tím, že je nutná také spolupráce s Afghánistánem či se severoafrickými zeměmi.

„Zvládneme to. Ta nová výzva, která se popisuje výrazem islámský teror, si vyžádá nová opatření. Chceme zajistit bezpečnost pro naše občany, chceme zajistit integraci. Chtěla bych poděkovat policii, která v uplynulých dnech vykonala neuvěřitelnou práci,“ poděkovala Merkelová i občanům. „Pracujeme na tom, abychom si mohli zachovat dosavadní způsob života,“ uzavřela.

Podle ankety televizní stanice n-tv během tiskové konference se většina hlasujících přikláněla k názoru, že kancléřka na atentáty v Bavorsku reagovala příliš pozdě: bylo o tom přesvědčeno kolem 80 procent telefonujících.

Zdroj: ČTK, Parlamentní listy

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace