Merkelová se jasně vymezila vůči sociální demokracii a Martinu Schulzovi, který se může stát jejím ,,hrobařem"

Merkelová se jasně vymezila vůči sociální demokracii a Martinu Schulzovi, který se může stát jejím ,,hrobařem&quote;
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Angela Merkelová
02 / 03 / 2017, 08:00

Šéfka německé vlády i Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angela Merkelová se dnes jasně vymezila vůči sociální demokracii a jejímu kandidátovi na kancléře Martinu Schulzovi, který jí podle průzkumů veřejného mínění může být vážným soupeřem v zářijových volbách. V projevu v Meklenbursku-Předním Pomořansku, kteří pozorovatelé hodnotí jako bojovný, dala Merkelová také jasně najevo chuť a připravenost utkat se znovu o post v čele vlády.

Část německých médií dosavadní letošní vystoupení Merkelové, která už německý kabinet vede téměř 12 let, hodnotila jako unavená a nevýrazná. V dnešním projevu ve městě Demmin na severovýchodě Německa byla kancléřka o poznání razantnější.

,,My, přátelé a členové Křesťanskodemokratické unie jsme společně s CSU v posledních letech ukázali, že jsme připraveni nést zodpovědnost, že jsme připraveni utvářet budoucnost naší země," řekla na Popeleční středu mnoha stovkám slavnostně naladěných posluchačů Merkelová. ,,Chceme - a je to pro nás samozřejmé - sloužit naší zemi. A proto budeme bojovat, bojovat, abychom dali letos jasně najevo naše představy a jasně řekli, co je pro nás důležité," prohlásila také dvaašedesátiletá politička.

Merkelová byla spolu s konzervativní unií CDU/CSU donedávna považovaná za jasnou favoritku zářijových parlamentních voleb. Po oznámení kandidatury Schulze na kancléře se ale na dvojici sesterských stran v průzkumech dotáhla sociální demokracie (SPD).

Šéfka německé vlády se dnes vůči SPD vymezila především ve dvojím ohledu. Zaprvé sociální demokracii označila za jednu ze stran, které hledí hlavně na to, jak peníze ze státního rozpočtu vydávat, méně už na to, jak jimi rozpočet naplnit. Naproti tomu CDU/CSU podle Merkelové záleží na tom, aby Německo schodky rozpočtu nezatěžovalo další generace. Za druhý zásadní rozdíl Merkelová označila orientaci stran. Sociální demokracie je podle ní zaměřena do minulosti. Merkelová tak narážela na to, že Schulz chce zmírnit program zvaný Agenda 2010, který omezil některé sociální dávky, ale pomohl také výrazně oživit německé hospodářství a pracovní trh. Agendu 2010 přijala koaliční vláda sociální demokracie a Zelených v letech 2003 až 2005.

,,Jsou chyceni stále více v minulosti," poznamenala šéfka CDU na adresu sociálních demokratů. ,,Křesťanští demokraté se starají o budoucnost země, to je náš úkol, ostatní ať se zabývají minulostí," řekla také za hlasitého potlesku.

Politické projevy na Popeleční středu mají v Německu dlouholetou tradici. Politici při nich často v pivních stanech před stovkami i tisícovkami posluchačů hovoří v bouřlivé atmosféře výrazně přímočařeji než při jiných příležitostech.

 

psali jsme:

Kdo může porazil Merkelovou? Třeba nová politická kometa Martin Schulz

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.