Merkelová sice odsuzuje dění v Turecku, ale s Erdoganem chce dál jednat

Merkelová sice odsuzuje dění v Turecku, ale s Erdoganem chce dál jednat
23 / 11 / 2016, 13:15

Za alarmující a znepokojivé označila německá kancléřka Angela Merkelová aktuální dění v Turecku. Boj proti terorismu podle ní neospravedlňuje omezení svobody tisku nebo zatýkání tisícovek lidí.

Berlín ČTK - Merkelová, která se k situaci v Turecku po letním pokusu části armády o puč většinou vyjadřuje umírněně, to dnes řekla poslancům Spolkového sněmu.

Šéfka německé vlády uvedla, že Berlín důrazně odsoudil červencový pokus o puč a postupuje také proti členům Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou. "Ve více než 4000 případech jsme zahájili řízení proti příslušníkům PKK," konstatovala Merkelová, podle níž ale nakonec rozhodují soudy a politici je nemohou ovlivňovat.

Zdůraznila také, že Německo důsledně bojuje proti terorismu. "To ale neospravedlňuje k omezení svobody tisku ak zatýkání tisíců a tisíců lidí," poznamenala v narážce na dění v Turecku. Takový postup je podle ní třeba jasně kritizovat. Zároveň ale považuje za nutné pokračovat v dialogu s Ankarou.

Nemusíme být v EU za každou cenu, říká Erdogan

Turecko, jehož vztahy s Německem jsou v posledních měsících velmi napjaté, kritizuje Berlín za údajně nedůsledný postup proti teroristům a nedostatečnou spolupráci s tureckými úřady. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nedávno Německo označil za ráj pro teroristy.

Strana kurdských pracujících desítky let bojuje proti tureckému státu za vznik autonomního Kurdistánu. Za teroristickou organizaci ji vedle Ankary považují i Spojené státy a Evropská unie. Turecko však nepostupuje tvrdě jen proti členům PKK, ale zatýká také další prokurdské politiky nebo novináře kritické vůči vládě.

Turecko pokračuje v politických čistkách. Mezi zatčenými jsou poslanci i novináři

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.