Merkelová: Uplynulé dva roky nebyly pro CDU a CSU jednoduché

Merkelová: Uplynulé dva roky nebyly pro CDU a CSU jednoduché
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Angela Merkelová
16 / 12 / 2017, 07:30

Uplynulé dva roky nebyly pro sesterské strany CDU a CSU vůbec jednoduché, připustila dnes německá kancléřka a šéfka křesťanských demokratů (CDU) Angela Merkelová na sjezdu Křesťanskosociální unie (CSU) v bavorském Norimberku. O to důležitější podle ní je, že nyní obě strany mají shodu na tom, jak postupovat v migrační politice, která je dlouho dělila.

"Ať už tomu věříte, nebo ne, já jsem skutečně ráda, že jsem dnes znovu u vás na sjezdu CSU," prohlásila Merkelová k pobavení delegátů na začátku svého projevu. Narážela tak na svou zkušenost z roku 2015, kdy ji kvůli požadavku tvrdší uprchlické politiky "školil" šéf bavorské strany Horst Seehofer, i na loňský rok, kdy na sjezdu křesťanských socialistů výjimečně vůbec nebyla.

Dnes se někdejší tvrdé spory zdály zcela zapomenuty. Delegáti CSU Merkelovou přivítali potleskem a opakovaně oceňovali i její projev. "Silné jsou CDU a CSU vždy tehdy, když jsou jednotné, a proto se vyplatí o tuto jednotu usilovat a bojovat za ni," řekla Merkelová. Předchozí spory podle ní strany oslabily při zářijových parlamentních volbách, v nichž výrazně ztratily.

V přátelském duchu na Merkelovou, která ve svém projevu varovala mimo jiné před populismem protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD), navázal i předseda CSU a bavorský premiér Seehofer. "I když mi to nevěříš, jsem rád, že tu jsi," řekl šéfce CDU.

Spory v migrační politice se oběma stranám podařilo překonat až po parlamentních volbách, kdy se dohodly na orientační horní hranici pro příjem uprchlíků v počtu 200.000 ročně. Do počtu 200.000 se mají počítat hlavně příchozí žadatelé o azyl a uprchlíci, odečítat se naopak budou běženci, kteří Německo dobrovolně opustí, nebo budou deportováni. Sociální demokraté (SPD), s nimiž teď CDU/CSU bude jednat o vládě, ale zatím takový systém odmítají.

Sjezd křesťanských socialistů pokračuje v sobotu, kdy by delegáti do čela strany měli znovu zvolit Seehofera. Na bavorského ministerského předsedu mají nominovat místního ministra financí Markuse Södera. Seehofer v čele vlády skončí začátkem příštího roku.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace