Merkelová v Evropském parlamentu promluví o budoucnosti Evropy

Merkelová v Evropském parlamentu promluví o budoucnosti Evropy
Popisek: Angela Merkelová
13 / 11 / 2018, 08:30

Debata o budoucnosti Evropy s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, hlasování o cílech v oblasti obnovitelných energetických zdrojů či rozprava o postoji členských států Evropské unie ke globálnímu paktu o migraci jsou dnes na programu plenárního zasedání Evropského parlamentu.

Odpoledne budou europoslanci hlasovat o nových závazných cílech týkajících se energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů. Nová právní úprava má mimo jiné občanům EU umožnit vyrábět a skladovat pro vlastní potřebu energii z obnovitelných zdrojů a v případě přebytku ji prodávat. Soubor předpisů, o kterých se budek hlasovat, se také týká pravidel postupného přechodu od využívání některých biopaliv z potravinářských plodin na novější biopaliva, která využívají nepotravinářské suroviny.

V 15:00 SEČ bude německá kancléřka Angela Merkelová hovořit s europoslanci a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem o budoucnosti Evropy. Merkelová, která stojí v čele německé vlády od roku 2005, bude lídrem již dvanácté členské země EU, který se zapojí do této diskuze.

Později odpoledne čeká europoslance rozprava o postoji členských států ke globální strategii v oblasti migrace. Diskuze se uskuteční v souvislosti s Globálním paktem o bezpečné, řízené a legální migraci, který má být podepsán na konferenci v Maroku začátkem prosince. Svůj záměr odstoupit od tohoto právně nevymahatelného paktu již ohlásily mimo jiné vlády Maďarska a Rakouska. Podobný krok zvažuje také Česko a Polsko a výhrady zaznívají rovněž z Chorvatska a Bulharska.

Europoslance dnes čeká také rozprava o prioritách Evropského parlamentu v dlouhodobém rozpočtu EU po roce 2020, ve středu pak budou o své vyjednávací pozici hlasovat. Předložený text prosazuje mimo jiné více prostředků pro investice do vzdělání a na boj proti klimatickým změnám.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku