Merkelová varuje: Když nepřijmeme uprchlíky, vypukne na Balkáně válka

Merkelová varuje: Když nepřijmeme uprchlíky, vypukne na Balkáně válka
03 / 11 / 2015, 18:15

Merkelová podle deníku Speigel řekla, že pokud Německo uzavře svoje hranice s Rakouskem, může dojít k ozbrojenému konfliktu na Balkánském poloostrově. A dál tvrdě prosazuje povinné kvóty a stálý mechanismus přerozdělování uprchlíků

Kancléřka Angela Merkelová v pondělí na konferenci v jihoněmeckém Darmstadtu ve svém projevu varovala, že uzavření hranic v rámci Evropy by mohlo vést k vojenskému konfliktu na Balkáně. Zdroj: thelocal.de

Německo v čele s Merkelovou stále podporuje snahu Evropské komise o vytvoření stálého mechanismu, který by umožňoval rozdělování uprchlíků na základě kvót - podle hospodářské síly jednotlivých států a při zohlednění toho, kolik žadatelů o azyl už dotyčná země přijala.

Merkelová dále řekla, že plot postavený maďarskou vládou na maďarsko-srbských hranicích představuje "zlomovou linii"  mezi balkánskými státy z nichž řada z nich byla zapojena do krvavé války v roce 1990.

"Nechci, aby se to stalo, vojenský konflikt není nutný," řekl Merkelová a dodala, že nechce být tou, která věští zkázu, ale podle ní může dojít v celé oblasti k eskalaci násilí rychleji, než si člověk myslí. Kancléřka řekla, že mezi balkánskými státy panuje díky uprchlické krizi značné napětí, a právě to byl důvod nedávného svolání konference, která měla vyřešit problém uprchlické krize v celém regionu. 

Podle ní hrozí nebezpečí, že pokud Německo uzavře své hranice, potom ostatní země budou postupovat stejně. Německo cítí jako největší stát EU odpovědnost za nalezení řešení celého problému. 

Rakousko dalo stop dalším uprchlíkům. "Nehledáte ochranu, ale nejatraktivnější zemi!" vzkazuje ministryně vnitra

Na projev kancléřky Merkelové reagoval pro deník The Local Dr. Jochen Töpfer, expert na jihoevropskou politiku z berlínské Free University, který poznamenal, že Merkelové celou situaci poněkud "dramatizuje," a dodal "Nemyslím si, že budování hraničních plotů by přímo způsobilo vojenskou konfrontaci. Tyto státy se snaží dostat do EU a chtějí se prezentovat v dobrém světle."

Merkelová se s největší pravděpodobností snaží vyvolat strach mezi vládami balkánských států, aby je odvrátila od rozhodnutí postavit podél svých hranic zábrany proti uprchlíkům. 

Töpfer nicméně varoval, že by nikdo neměl zlehčovat zhoršující se situaci v oblasti Balkánu a zdůraznil, že válečný konflikt z 90 let je spíše "uspán než vyřešen." Celý region směřuje zpět spíše k nacionalistickým než umírněným politickým uskupením. "V těchto zemích je velmi rozšířená chudoba a existuje zde boj o několik málo zdrojů, které mají. Pokud se k tomu náhle přidá půl milionu uprchlíků dojde k mimořádnému zvýšení napětí v oblasti."

Kancléřka si stojí za svou vstřícnou politikou i přesto, že její popularita neustále klesá. Státní zastupitelství na ni dostalo stovky trestních oznámení – kritici viní Merkelovou z vlastizrady. 

 

Tagy článku