Merkelová varuje: Ruští hackeři se pokusí zmanipulovat německé volby

Merkelová varuje: Ruští hackeři se pokusí zmanipulovat německé volby
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0)
10 / 11 / 2016, 06:15

Německá kancléřka se obává sabotování německých parlamentních voleb v příštím roce.

Německá kancléřka Angela Merkelová si je jista, že ruští hackeři mohou ovlivnit průběh nadcházejících voleb v zemi, uvedl včera britský server express.co.uk. Podle slov německé političky se Německo potýká s dezinformací a kybernetickými útoky ze strany Ruska již dnes.

Podle jejích slov Berlín již dávno musí čelit zprávám, „šířícím nepravdivé informace" a kybernetickým útokům ruského původu. „Potýkáme se s tím denně a to znamená, že tento faktor může sehrát určitou roli i v průběhu předvolební kampaně," míní Merkelová.

Audit národní bezpečnosti ČR: Boj proti kyberterorismu i vlivu "cizích mocností na české úředníky"

Moskva již čelila obviněním německých tajných služeb z mezinárodní kyberšpionáže a sabotáže. Podle nich to byli právě ruští hackeři, kteří stojí za útokem na dolní komoru německého parlamentu. Příští volby se v Německu budou konat v září 2017.

Němci jdou k volbám příští září, a očekává se, že Angela Merkelová bude usilovat o zvolení ve čtvrtém funkčním období. 

Washington minulý měsíc formálně obvinil ruskou vládu, že se snaží "zasahovat" prostřednictvím hackerských útoků do amerických prezidentských voleb. Hackeři v dubnu napadli servery Demokratické strany, v červenci těsně před nominačním sjezdem strany pak server WikiLeaks zveřejnil 20.000 ukradených e-mailů demokratických předáků.

Část publikovaných dokumentů naznačovala, že vedení demokratů v primárkách preferovalo nynější oficiální kandidátku Hillary Clintonovou před jejím soupeřem Berniem Sandersem. Prozrazení vyvolalo ve straně skandál.

Rusko reagovalo tím, že varovalo USA, že vyhlásí Spojeným státům válku, pokud dojde na slova amerického viceprezidenta Joe Bidena, který vyzval k totálnímu kybernetickému útoku na Kreml.


Zdroj: cz.sputniknews.com

Tagy článku