Merkelová žádá po německých firmách zdůvodnění, proč zaměstnaly jenom 63 uprchlíků

Merkelová žádá po německých firmách zdůvodnění, proč zaměstnaly jenom 63 uprchlíků
14 / 09 / 2016, 12:30

Německé společnosti budou dnes muset vysvětlit kancléřce Merkelové, proč se jim podařilo zaměstnat méně než 100 uprchlíků, když jich do Německa jenom vloni přijelo přes jeden milion.

Merkel, která bojuje za svůj další politický osud, kvůli své politice otevřených dveří, si na dnešek předvolala do Berlína šéfy některých z největších firem, aby jí vysvětlili svojí "nečinnost" a předložili návrhy ke zlepšení situace. Zdroj: reuters.com

Největší německé firmy zaměstnaly 54 azylantů. Přitom 60 procent uprchlíků jsou muži mladší 35 let

Nicméně firmy se brání, že žadatelé neumějí německy, většina z nich neprokazála žádnou kvalifikaci a současně není jisté, zda jejich povolení k pobytu bude dlouhodobé. Podle průzkumu, který si nechala zpracovat agentura Reuters, pouze 30 společností z německého akciového indexu DAX zaměstnalo pouhých 63 žadatelů o azyl. Zástupci dalších 26 firem uvedli, že neevidují, zda je zaměstnanec žadatelem o azyl, takže ani neví, zda je zaměstnali nebo nikoliv. 

Z 63 umístěných uprchlíků jich celých 50 zaměstnala německá pošta, která je využila k třídění a doručování dopisů a balíků. "Vzhledem k tomu, že přibližně 80 procent žadatelů o azyl nemá žádnou kvalifikaci a uchazeči nemají ani dostatečné znalosti německého jazyka, nabízíme jim práci, která nevyžaduje technické dovednosti nebo velkou interakci v němčině," uvedl mluvčí pošty.

„Naše zkušenosti ukazují, že trvá minimálně osmnáct měsíců pro kvalifikovaného uprchlíka projít azylovou procedurou a naučit se němčinu na takové úrovni, aby se mohl ucházet o práci,“ vysvětlil mluvčí Deutsche Telekom, podle něhož firma plánuje dát tento rok šanci zhruba sedmdesáti pěti uprchlíkům.

Jiné velké německé společnosti, hlavně ty působící ve finančním nebo leteckém sektoru, konstatují, že je pro ně prakticky nemožné zaměstnat uprchlíky. Odkazují se přitom na různá omezení, jako je potřeba ověřit si zevrubně minulost potencionálních zaměstnanců, což lze v případě uprchlíků jen velice těžko.

Optimismus, že příliv utečenců podpoří hospodářský růst a pomůže zmírnit nedostatek zaměstnanců v produktivním věku, se jaksi "vypařuje" uvádí Reuters.

Podle profesora Gillese Kepela bude spouštěcím mechanismem občanské války právě vysoká nezaměstnanost mladých muslimů, kteří se budou stále více radikalizovat. 

 

Tagy článku