Merkelová: Židovské osady vedou k erozi řešení konfliktu

Merkelová: Židovské osady vedou k erozi řešení konfliktu
24 / 03 / 2017, 12:45

Stavba židovských osad na Západním břehu Jordánu je protiprávní a vede k erozi možného řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Před schůzkou s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem to dnes v Berlíně řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

"Tak jako dříve ani teď nevidím žádnou rozumnou alternativu ke dvoustátnímu řešení," podotkla Merkelová. "Izraelští a palestinští občané mají právo žít v míru a bezpečí, a to nemůže žádná další možnost věrohodně garantovat," vyjádřila své přesvědčení. I proto je podle ní potřeba dát mírovému procesu novou dynamiku.

Nutné je také odstranit překážky. "Opakovaně jsem říkala, že osady na obsazených územích jsou protiprávní a že jsou překážkou pro vyřešení konfliktu. A proto hledím na vývoj na západním břehu Jordánu, který vede k erozi předpokladů pro dvoustátní řešení, s velkým znepokojením," poznamenala také šéfka německé vlády.

Na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu v židovských osadách žije na 430.000 lidí. Izraelské ministerstvo obrany v lednu oznámilo plán výstavby dalších 2500 bytů pro osadníky na Západním břehu.

Abbás, o jehož samosprávě se dnes Merkelová vyjádřila pochvalně, za největší překážku mírového řešení dlouholetého konfliktu považuje právě další výstavbu židovských osad.

Ty pravidelně kritizují také zástupci zemí Evropské unie. Americký prezident Donald Trump v únoru uvedl, že poslední vývoj kolem židovských osad nepovažuje za prospěšný pro mír.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace