Mesh router MR2200ac od Synology – jedna síť vládne všem

Mesh router MR2200ac od Synology – jedna síť vládne všem
Popisek: MR2200ac
25 / 05 / 2019, 11:00

Minule jsme přinesli test Wi-Fi routeru od společnosti Synology s označení RT2600ac. Tentokrát pokračujeme druhou částí testu, připojením routerů do sítě Mesh, tedy sítě, která umožňuje propojením jednotlivých routerů poskytovat připojení zařízením, které tak nemusí řešit, k čemu se připojí v recepci nebo v zasedačce. Vše je jedna síť s jednotným SSID.

Mesh si sám upravuje, jak se data routují mezi jednotlivými body sítě a kontroluje si kvalitu spojení, rychlost a vytížení jednotlivých routerů. Komunikace probíhá mezi všemi prvky sítě.

Pro test jsme vybrali dvě zařízení s označením MR2200ac. Mesh router od společnosti Synology je velmi dobře hardwarově vybavený, čtyřjádrové CPU o frekvenci 717MHz je doplněno RAM 256 MB DDR3, dvěma LAN a WAN gigabitovými porty, jedním USB 3.0 a tlačítkem WPS. Anténa 2,4/5 GHz je integrovaná do elegantní krabičky o rozměrech 154 x 199 x 65 mm.

Uvnitř krabice najdeme pouze čtyři položky:

- Hlavní jednotku
- Napájecí adaptér
- Černý ethernetový kabel RJ-45
- Průvodce rychlou instalací

Po vybalení prvního routeru z krabice z recyklovaného papíru a zapojení do sítě se spustil klasický instalační wizard ve webovém prohlížeči. Nejprve potřebujete znát bezpečnostní PIN, napsaný na spodní části routeru, což eliminuje bezpečnostní rizika díky použití předdefinovaných uživatelů a hesel typu admin:admin. V dalších krocích se nastavuje správcovský účet pro router, SSID sítě, režimy provozu routeru nebo jakým způsobem získá router IP adresu. Následně se router asi během 3 minut nastaví a na ploše prohlížeče se objeví známý operační systém SRM od Synology, který je velmi podobný NAS od stejné firmy.

Druhý router jsme již jen zapojili do napájení a na prvním jsme spustili aplikaci Wi-Fi Connect, kde jsme v záložce Bod Wi-Fi vybrali přidat bod Wi-Fi. Je nutné, aby bylo každé další zařízení MR2200ac nebo RT2600 v režimu, kdy signální dioda modře bliká a zařízení je připravené se stát součástí sítě.

Nastavení Mesh routeru

Následně wizard nalezl nový router připravený k zapojení do Mesh sítě, dovolil vybrat jeho umístění z předdefinovaných lokací a dál již vše nastavila automatika. Celý proces nastavení trval asi 10 minut.

Nastavení Mesh routeru

Protože jsme se minule zaměřili na balíček Safe Acces, který umožňuje nadefinovat různé bezpečnostní profily pro různé uživatele ve vaší síti podle charakteristik jejich práce, kdy je možné zabránit v pracovní době přístupu na sociální sítě, e-shopy, explicitní obsah atd., vyzkoušeli jsme, zda omezení daná příslušným profilem fungují bez ohledu na to, který router připojené zařízení právě obsluhuje, a vše perfektně zafungovalo. Výhodou je i to, že vše nastavíte na ústředním routeru a vaše Mesh síť se již postará o vše další a automaticky rozpozná příslušné pásmo vhodné pro vaše zařízení.

 S mesh routery od Synology se stane nastavení Wi-Fi sítě záležitostí několika málo desítek minut, včetně kompletního zabezpečení. Navíc MR2200ac nemusíte v interiéru schovávat, vypadá totiž skvělě.

K dispozici je interaktivní mapa ukazující jednotlivé body Mesh sítě, rychlost příchozí a odchozí komunikace a připojená zařízení. Samozřejmostí je stejně jako u minule testovaného RT2600 možnost doinstalování různých aplikací jako VPN, DNS Server, Mediální nebo RADIUS server.

Mimo možnosti ovládat celý systém z webové aplikace je k dispozici i aplikace pro iOS či Android, která je schopná upozornit na bezpečnostní problémy, nový firmware, je přes ní možné spravovat bezpečnostní profily atd.

Pokud použijete více routerů a nepopíšete si je, oceníte i možnost „rozblikat“ dané zařízení pomocí stavových diod a jednoduše ho tak identifikovat. Připojení externích zařízení přes USB jako například tiskárny nebo externího disku je možné pouze přes ústřední router sítě. Celkem je k ústřednímu routeru možno zapojit 6 Mesh zařízení bezdrátově nebo 12 pomocí ethernetového rozvodu.


Závěr

Designový, ale zároveň velmi výkonný router Synology MR2200ac neudělá ostudu nejen v kancelářích, ale ani v domácnosti. Během testů nedošlo k žádným problémům se zařízeními, Mesh systém zvládne podle jednoduchého návodu nastavit i člověk IT neznalý a MR2200ac poskytuje opravdu vynikající pokrytí signálem. Firma Synology odvedla skvělou práci.

Plus
- Zabezpečení WPA3
- Vysoká rychlost v pásmu 5GHz
- Inteligentní správa uživatelů
- Rychlé nastavení sítě

Mínus
- Nenalezli jsme

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace