Městský soud v Praze opět prohlásil nárok Víta Bárty na odškodnění za promlčený

Městský soud v Praze opět prohlásil nárok Víta Bárty na odškodnění za promlčený
23 / 10 / 2019, 11:30

Městský soud v Praze dnes opět rozhodoval o nároku Víta Bárty na náhradu škody za nemajetkovou újmu, která měla Bártovi vzniknout v souvislosti s jeho nezákonným trestním stíháním za údajnou politickou korupcí. Bývalým ministr dopravy byl po dvouletém trestním stíhání pravomocně zproštěn v roce 2013. Od té doby po státu požaduje rovněž zaplacení 20 milionů korun. K Městskému soudu se celá kauza vrátila poté, co celou kauzu řešil Nejvyšší soud. Nyní Městský soud v Praze opětovně rozhodl o tom, že nárok na náhradu škody je již promlčen. Bárta je podle slov svého advokáta připraven ve věci podat další dovolání, anebo věc dostat až před Ústavní soud nebo Evropský soud pro lidská práva.

Bárta chce od státu 20 miliónů za zásah do svého osobního i politického života, další tři milióny žádá za nesprávný úřední postup.Po podání žaloby dostal od ministerstva spravedlnosti 335 000 korun na úhradu právního zastoupení a tento úřad se mu také jménem České republiky za nezákonné trestní stíhání omluvil.

Soud žalobu zamítl, neboť vyhověl námitce promlčení, kterou vznesla žalovaná strana. Podle advokáta Bárty, Tomáše Gřivny, mělo být žalobě vyhověno, neboť námitka promlčení nebyla na místě a není důvodná. I pokud by námitka důvodná byla, Gřivna by ji považoval za rozpornou s dobrými mravy. „Pan doktor Bárta bude dále pokračovat ve své snaze o odškodnění,“ uvedl pro Security magazín Gřivna s tím, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Nevylučuje následně řízení před Ústavním soudem nebo Evropských soudem pro lidská práva.

Rozhovor s advokátem Víta Bárty, doc. Tomášem Gřivnou, připojujeme zde:

Celá kauza ohledně Bártova odškodnění se vztahuje k Bártově obžalobě z toho, že měl údajně korumpovat poslance své vlastní strany, Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí, aby si nesnížili platy. Bárta tehdy v návaznosti na tuto kauzu rezignoval na funkci ministra dopravy. V dubnu 2012 Obvodní soud pro Prahu 5 rozhodl, že Bárta dostane podmínku. Po odvolání Městský soud v Praze věc vrátil k novému projednání a Obvodní soud pro Prahu 5 Bártu zprostil viny, neboť jeho jednání nevykazovalo známky trestného činu. 

Vít Bárta v současnosti podniká na železnici, vlastní 50 % podíl ve společnosti Railclinic, která provozuje síť mobilních servisů pro nákladní železniční vagóny. Podle jeho předchozích vyjádření se k návratu do politiky nechystá.

Tagy článku