Metody KGB - FSB umlčuje příbuzné mrtvých námořníků z křižníku Moskva

Metody KGB - FSB umlčuje příbuzné mrtvých námořníků z křižníku Moskva
Autor: Mil.ru, CC BY 4.0|Popisek: Křižník Moskva
20 / 06 / 2022, 09:00

Příbuzní námořníků, kteří zahynuli v dubnu na ruském křižníku Moskva v Černém moři, jsou v Rusku umlčováni úředníky a tajnými službami a Rusko stále neuznalo námořníky za padlé ve válce.

V komentáři zveřejněném v neděli na sociálních sítích ukrajinská vojenská rozvědka popisuje, jak jsou příbuzní námořníků z křižníku Moskva nuceni skrývat informace o mrtvých.

„Když se důstojníci Federální bezpečnostní služby dozvěděli, že příbuzní chtějí zveřejnit informace o padlých v médiích, přišli k nim domů a na pracoviště. Provedli „vysvětlovací práce“, včetně hrozby trestní odpovědnosti za prozrazení státního tajemství,“ píše se v rozhovoru.

Podle Ukrajiny nebyly rodiny námořníků přijaty velením ruského námořnictva ani velením Černomořské flotily. Neakceptují je ani státní orgány odpovědné za sociální podporu. Podle ukrajinské rozvědky jsou příbuzní ,,odkazováni na skupinu psychologů, lékařů a právníků, která byla vytvořena speciálně za účelem utajování informací o padlých a pohřešovaných" mezi příslušníky běžné služby ruské armády.

Oficiálně ruské ministerstvo obrany prohlásilo za nezvěstných 27 námořníků, včetně 19 příslušníků vojenské služby. Tvrdilo také, že bylo evakuováno asi 400 námořníků. Za mrtvého byl prohlášen pouze Ivan Vachrušev, jehož oficiální pohřeb se konal v Sevastopolu na anektovaném Krymu.

Křižník třídy Slava měl ale posádku asi 510 mužů. Není jasné, co se stalo se zbytkem, kromě 27 „pohřešovaných“ členů posádky. Údaje z různých nezávislých zdrojů se liší, portál Meduza uvedl nejméně 37 mrtvých a stovky zraněných. A podle bývalého ruského poslance Ilji Ponomarjova se potvrdily informace o záchraně pouze 58 lidí z 510členné posádky.

Ukrajinská rozvědka také uvedla, že kapitán křižníku Anton Kuprin opustil potápějící se loď „jako jeden z prvních“. Křižník Moskva se potopil v Černém moři v důsledku zásahu ukrajinskými raketami Neptun. Ukrajinská pohraniční stráž hlásila, že Kuprin byl zabit, ale kapitán se objevil na videu zveřejněném úřady, které ukazuje setkání posádky s velením námořnictva. Potopení Moskvy, vlajkové lodi ruské černomořské flotily, je nejvážnější ztrátou ruského námořnictva od začátku invaze na Ukrajinu 24. února.

Moskva byla původně postavena na Ukrajině v sovětské éře a podle ruských médií vstoupila do služby na počátku 80. let. Raketový křižník byl nasazen v syrském konfliktu, kde poskytoval ruským silám v zemi námořní ochranu.

Nesl 16 protilodních střel P-500 Bazalt a řadu protiponorkových a minových torpédových zbraní, protiletadlový systém S-300PMU. Křižník byl vybaven trojvrstvým systémem protivzdušné obrany, který mu při správném fungování měl poskytnout tři příležitosti k obraně před útokem raket Neptun. Kromě obrany středního a krátkého dosahu mohl v krajním případě zapojit šest blízkých zbraňových systémů krátkého dosahu (CIWS).

Zdroj: tvp.info, navalnews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace