Metody Putinova popravčího komanda odhaleny: Wagnerovci likvidují vlastní lidi včetně vězňů

Metody Putinova popravčího komanda odhaleny: Wagnerovci likvidují vlastní lidi včetně vězňů
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
19 / 01 / 2023, 14:30

Wagnerova skupina, nechvalně známá svými krutými zločiny, jak známo také operuje na ukrajinském bojišti. Příslušníci skupiny, které zajme nepřítel, pak uvádějí, že byli svědky veřejných poprav na frontě. A to i vlastních lidí.

Wagnerova skupina, to je synonymum krutostí a nelidských zločinů páchaných nejen na Ukrajině, kde právě tito žoldáci působí. Její příslušníci jsou nasazováni také u Soledaru, kde se vedou prudké boje. Zakladatel a šéf skupiny Jevgenij Prigožin nejenže má pod sebou tuto tlupu nájemných vrahů, nicméně čím dál více promlouvá rovněž do politiky, když kritizuje vysoké vojenské představitele v čele s ministrem obrany Sergejem Šojguem. Prigožin je navíc znám svými cílenými štiplavými provokacemi, které umisťuje v pravidelných intervalech na sociální sítě, například Telegram.

Nyní na povrch prosakují zprávy o tom, jak to v jednotce vlastně vypadá. Wagnerovci například popravují vlastní příslušníky. To ostatně potvrdil Jevgenij Novikov, který byl dříve naverbován Wagnerovci. ,,Ti, co neuposlechnou (rozkazy), jsou likvidováni. A děje se to veřejně," prohlásil Novikov. V jednotce ,,hrdlořezů" jsou také vězni, kteří byli propuštěni proto, aby sloužili u Wagnerovců.

Jsou určeny čety, kteří popravují vlastní členy včetně vězňů, pokud nejsou aktivní v boji a projevují podle velitele jednotky zbabělost. ,,Jsou vyčleněny likvidátorské oddíly, když dojde k ostřelování, jeden z vězňů si třeba lehne a nekryje ostatní spolubojovníky. Ostřelování přestane a jeho nadřízený se jej zeptá, proč nevyrazil dopředu. A pak ho zabijí," řekl Novikov.

Exčlen Wagnerovy skupiny Alexander Drozdov prohlásil, že většina bývalých vězňů, kteří slouží v jednotce, jsou ,,úplní blázni", kteří vyšli ze žalářů, kam byli uvrženi pro drogové delikty. ,,Vězni se velmi odlišují od ostatních členů, svou cestu si protlačují," uvedl Drozdov na adresu dnes již bývalých vězňů, kteří šli bojovat na Ukrajinu za Vladimira Putina. Podle Drozdova však u Wagnerovců panuje v tomto ohledu pevně daná hierarchie, jsou rozlišováni profesionální žoldáci a právě vězni. Pro Prigožina, zakladatele žoldnéřské skupiny, jsou však vězni vlastenci a hrdinové.

Není bez zajímavosti zde uvést, že ukrajinská rozvědka věří tomu, že vězňové mají zajištěnou pouze ,,jednosměrnou jízdenku". To znamená, že budou tak či onak vězni, z nichž se dočasně stali žoldnéři, zlikvidováni, až dokončí svůj bojový pobyt na horkém ukrajinském válčišti. Wagnerovci nyní usilovně verbují nové posily z řad vězňů, a to i v Bělorusku. A někteří jsou obzvlášť nebezpeční svému okolí, nicméně pro Rusko účel vždy světí prostředky. Noví rekruti mají pocházet rovněž z Čečenska od ,,přítele" Ramzana Kadyrova.

Zajímavé jsou také metody verbování nejen z řad vězňů a kriminálníků obecně. 23letý Arťom například vypráví, že jednoho dne mu zavolal někdo, kdo zastupoval Wagnerovu skupinu, a sdělil mu, že ,,vedeme svatou válku proti fašistům a homosexuálům". Když Arťom na nabídku nereflektoval, tak mu volající uvedl adresu Wagnerova střediska, a pokud chce pomoci nějak své vlasti či ji splatit dluh, ať přijde, nebude mu nikterak ublíženo. Nicméně skrytá výhrůžka přece jen padla: Wagnerovec řekl, že Arťomovi sice nikdo nevyhrožuje a nevyvíjí na něho nátlak, ale má vzít na vědomí, že žijí ve stejném městě.

Wagnerovci na Ukrajině představují svébytnou entitu nájemných žoldáků, kteří se prakticky neštítí ničeho ve snaze udělat dojem na svého vrchního chlebodárce - Vladimira Putina. Ruská paramilitární organizace se zúčastnila řady konfliktů, a my můžeme jen doufat, že na Ukrajině způsobí co nejméně lidských a materiálních škod.

Zdroj: Daily Beast


Tagy článku