Mexiko a USA v pohotovosti: ukraden radioaktivní materiál

Mexiko a USA v pohotovosti: ukraden radioaktivní materiál
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
16 / 04 / 2015, 10:00

Mezinárodní agentura pro atomovou energii vydala varování pro „extrémně nebezpečný materiál“

Mexické úřady vydaly upozornění pro několik mexických států, že neznámí zloději odcizili potenciálně smrtící radioaktivní materiál používaný pro průmyslovou radiografii. Iridium 192, označené X-571, uloženo v kontejneru firmy  Garantia Radiografica e Ingenieria, který byl ukraden v pondělí z kamionu u mexického města Cardenas.

Poplach byl vyhlášen ve státech Tabasco, Campeche, Chiapas, Oaxaca a Veracruz. Případem se zabývají úřady civilní ochrany, armáda, námořnictvo a federální policie.

Ministerstvo vyzývá obyvatele, že pokud materiál najdou, ať se ho v žádném případě nedotýkají a vytvoří kolem něj třicetimetrový ochranný kruh a neprodleně informují policii. (Zdroj: zpravy.idnes.cz)

„Být v blízkosti tohoto množství nechráněného radioaktivního materiálu hodiny či dny může být fatální,“ citovala agentura AFP prohlášení mexického ministerstva vnitra.

Radioaktivní izotop iridia 192 se využívá v průmyslových rentgenech a může způsobit popáleniny, akutní nemoc z ozáření, a dokonce smrt, podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí. 

Zatím není jasné, zda se radiaktivního materiálu nezmocnily drogové kartely.

Média upozorňují, že se nejedná o první případ, kdy byl v Mexiku ukraden radioaktivní materiál. Naposledy v prosinci 2013 byl ukraden kontejner s radioaktivním kobaltem 60 z léčebného centra pro boj s rakovinou poblíž Mexiko City. Policie později zatkla pět podezřelých, kteří museli být hospitalizováni v nemocnici. Loni v létě byl ukraden kontejner také s iridiem 192, policisté ho nakonec nalezli opuštěný nedaleko místa krádeže. (Zdroj: zpravy.idnes.cz)

 

Zdroj: ibtimes.com.

Tagy článku