Mezi Íránem a Saudskou Arábií to vře. Za vším je poprava šíitského duchovního

Mezi Íránem a Saudskou Arábií to vře. Za vším je poprava šíitského duchovního
Autor fotografie: YouTube/screenshot
03 / 01 / 2016, 17:45

Na Středním východě se opět rozhořel náboženský konflikt mezi šíity a sunnity.

Rijád/Teherán 3. ledna (ČTK) - Rivalita mezi regionálními mocnostmi Saúdskou Arábií a Íránem se znovu naplno rozhořela kvůli sobotní hromadné popravě vykonané v Saúdské Arábii. Mezi 47 osobami popravenými podle Rijádu za teroristické aktivity byli čtyři šíité včetně vlivného šajcha Nimra Bákira Nimra ze Saúdské Arábie. Šíitský svět, především však Írán, reagoval velmi bouřlivou kritikou Rijádu, konaly se protesty nejenom v Íránu, ale také v Libanonu nebo Bahrajnu. Saúdská Arábie trvá na tom, že rozsudky nad dotyčnými souvisejí výhradně s teroristickou činností, nikoli s vírou.

Nimr působil mezi saúdskoarabskou šíitskou menšinou ve Východní provincii. Byl zaníceným kritikem politiky Rijádu vůči šíitské menšině, ale nevyzýval k ozbrojenému odporu. Několikrát byl zatčen a k trestu smrti odsouzen v roce 2014 za pobuřování a neposlušnost vůči panovníkovi.

Před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Teheránu se protestovalo i dnes. Íránský prezident Hasan Rúhání slíbil, že Írán zajistí bezpečnost zahraničních diplomatických misí. Před velvyslanectvím se protest konal už v noci na dnešek a někteří účastníci na budovu zaútočili. Policie 40 lidí zatkla.

Později se konal další protest, ale úřady jej směřovaly do centra Teheránu, ne k budově saúdskoarabského zastupitelského úřadu. Přesto se k němu dostalo asi 400 lidí a provolávali "smrt Saúdům". Velvyslanectví je na severu města a ulice vedoucí k němu už byla přejmenována na ulici šajcha Nimra.

Protest se konal také v Bejrútu, kde žije velká komunita šíitů. Demonstranti se shromáždili u velvyslanectví Saúdské Arábie a také u budovy úřadu OSN.

Nimrova rodina oznámila, že bude držet třídenní smutek, i když jí tělo nebude vydáno. Nimrův bratr řekl, že úřady příbuzným sdělily, že duchovní byl už pohřben. Smuteční obřady se budou konat ve Východní provincii, odkud Nimr pocházel a kde žije komunita saúdskoarabských menšinových šíitů. Z úcty k duchovnímu zůstanou zavřeny obchody, benzinové pumpy i lékárny.

Ke kritice Saúdské Arábie za hromadnou popravu se připojil také vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn, který řekl, že někteří z popravených nespáchali násilné činy. Husajn řekl, že mezinárodní právo umožňuje vynést nejvyšší trest jen v případě spáchání mimořádně vážných zločinů jako vražda.

 

Tagy článku