Popisek: KBM 2017
Ve čtvrtek 21.9.2017 proběhla v zastupitelském sále Nové radnice pražského Magistrátu Mezinárodní konference bezpečnostního managementu pořádaná českou pobočkou Asis International s názvem SECURITY LEADERSHIP 2018.
Záštitu nad konferencí převzalo Hlavní město Praha prostřednictvím radního pro oblast bezpečnosti a prevence kriminality – Bc. Libora Hadravy.
V rámci konference diskutovali zástupci armády, Policie ČR, BIS, politických stran a soukromého sektoru o bezpečnostních hrozbách v ČR a v Evropě a o vývoji bezpečnostní situace ve výhledu pěti a deseti let, o nových technických trendech kamerových, přístupových systémech a chytrých technologiích 21. století v rámci tzv. smart cities.
„Dobré časy z hlediska bezpečnosti už máme za sebou. Nic dobrého nás nečeká, ať se jedná o hrozbu asymetrické války, nebo války v kyberprostoru“, uvedl poslanec Martin Lank (Realisté).
Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu, Plk. JUDr. Michal Mazánek uvedl, že situace v ČR sice vypadá na první pohled klidně, ale v budoucnosti hrozí teroristické útoky i u nás, je to pouze otázka času.
Obrovskou vlnu dotazů z řad odborné veřejnosti ovládly panely kyberterorismus a GDPR, kde se diskutovalo o krizových situacích, blackoutech, ochraně kritické infrasktruktury a jak jím předcházet a preventivně se bránit, jak nastavit proces GDPR ve firmách a ve státní správě.
Ing. Aleš Špidla, prezident Českého institutu manažerů informační bezpečnosti řekl: „Zastavte se, nepanikařte a udělejte si ve firmách řádný datový audit. Cílem každého z nás je mít tyto věci v pořádku.“
V panelu věnovaném vzdělávání diskutovali přední odborníci státních a soukromých škol o kvalitě vzdělávání studentů v rámci bezpečnosti o vzniku nových oborů „kyberbezpečnost“, o odborné přípravě zaměstnanců bezpečnostních agentur a bezpečnostních managerů, o aktivním zapojení do pracovního procesu rekvalifikací a kurzů u lidí 50plus a o tzv. zavedení přípravy branné výchovy do škol.
Široká diskuze vznikla i u panelů legislativa v komerční bezpečnosti a facility management, trendy a vize.
V rámci legislativy se řešila personální situace na trhu, tendrované ceny za poskytování služeb bezpečnostních agentur, zákon o bezpečnostních agenturách a co se bude muset udělat nově, aby byl zákon připraven v perfektní kondici pro přijetí ve sněmovně. Panelisté a i široká odborná veřejnost se shodla na skutečnosti, že se bude muset propojit zájem soukromého sektoru s představiteli parlamentu, udělat několik kulatých stolů na půdě sněmovny, kde je nutno věci vydiskutovat a připravit.
Facility management a jeho další vize a trendy představili kolegové z různých komerčních struktur od nezávislých konzultantů FM managementu až po managery FM vykonávající přímo tyto aktivity ve firmách.
1. Cena bezpečnostní projekt roku - ,,Kybernetický polygon" Masarykova univerzita Brno, cenu převzal doc. Ing. Pavel Čeleda, Ph.D. Předal plk. JUDr. Michal Mazánek - ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu.
2.Cena ASIS International Bezpečnostní manažer roku - Milan Špaček, ředitel bezpečnosti Letiště Praha za inovativní přístup k bezpečnosti.
3. Cena za diplomovou práci, kterou získal Michal Trtil z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, předal Jaromír Průša - předseda ASIS International Česká republika.
Závěrem shrnul Jaromír Průša, předseda Asis International, pobočka Česká republika konferenci v těchto bodech.
„Byl to dlouhý den“, spousta zajímavých a trendy témat, pro českou pobočku Asis to znamená, že bude aktivně podporovat tyto platformy setkávání ať už v podobě konferencí, kulatých stolů či odborných přednášek. Budeme se více snažit propojovat odborníky ze státního i soukromého sektoru. V tom vidím velkou šanci a budoucnost, z čehož vzniklo předsevzetí, aby se český Asis zaměřil a podpořil rozvoj vzdělávání v komerční bezpečnosti s propojením na školy, univerzity, výcvikové studie a kurzy.