Mezinárodní konference o Libyi - ve hře je boj proti islámskému státu a pašerákům lidí

Mezinárodní konference o Libyi - ve hře je boj proti islámskému státu a pašerákům lidí
13 / 12 / 2015, 15:15

Cílem římské konference je projevit solidaritu s Libyjci.

Řím 13. prosince (ČTK) - Spojené státy a Itálie předsedají dnešní mezinárodní konferenci, která má přimět soupeřící libyjské frakce uzavřít dohodu o společném vládnutí a stabilizovat Libyi. Na konferenci, která se koná v Římě pod záštitou OSN, jsou ministři 18 států, mezi nimi stálých členských zemí Rady bezpečnosti OSN a států sousedících s Libyí; později se k nim připojí také zástupci libyjských frakcí.

Za USA je přítomen ministr zahraničí John Kerry, za Itálii jeho rezortní kolega Paolo Gentiloni a za OSN vyslanec pro Libyi Martin Kobler.

Konferenci předcházela tuniská jednání zástupců dvou libyjských vlád a parlamentů, kteří se v pátek zavázali, že ve středu podepíší v Maroku dohodu prosazovanou OSN. Počítá se v ní s vytvořením vlády národní jednoty do 40 dní po podpisu. Jestliže dohodu jedna ze stran nedodrží, hrozí jí uvalení sankcí RB OSN. V opačném případě může vláda počítat s mezinárodní vojenskou pomocí pro boj proti terorismu a nelegální migraci. Cílem římské konference je projevit solidaritu s Libyjci.

V našem článku "Nejnovější noční můra Západu? Libyjské Syrte se stalo kolonií islámského státu" uvádí americký reportér, že "Podle něj je Libye zkrachovalý stát plný měst, které ovládly a řídí místní milice, bojující mezi sebou o moc a peníze, s víceméně nejasným ideologickým podtextem. A do tohoto chaosu přichází islámský stát, který rozšiřuje svoji "říši" a sní o vybudování chalífátu. Dostává pod svoji plnou a výhradní kontrolu oblasti až do vzdálenosti 300 kilometrů od pobřeží. Záměr IS je jasný - vybudováním základny v Libyi se posune zase blíž k Západu a Kirkpatrick upozornil, že Syrte je vzdáleno "pouhých" 600 kilometrů od Sicílie.

Kdyby se po dlouhé a neúspěšné snaze sblížit soupeřící vlády podařilo dohodu podepsat, musí ji ještě ratifikovat oba parlamenty, z nichž jeden sídlí v Tripolisu a druhý v Tobrúku, tedy stejně odděleně jako obě vlády. V Tripolisu se už v pátek konala demonstrace proti dohodě.

Itálie, vzdálená jen 300 kilometrů od Libye a ohrožená stále připlouvajícími loďmi s uprchlíky, je připravena ujmout se vedení případné mezinárodní vojenské intervence proti radikálům z Islámského státu působícím hlavně v okolí Syrty a proti pašerákům lidí. Požaduje ale, aby Libye měla jednu mezinárodně uznávanou vládu a aby OSN poskytla k intervenci jasný mandát.

Libye je destabilizovaná od revolučního roku 2011 a svržení bývalého vůdce Muammara Kaddáfího. Souboje kmenově vázaných ozbrojených frakcí, které se podílely na Kaddáfího odstranění, vedly k vytvoření dvou vlád a brání vybudování fungujících vládních a bezpečnostních institucí.

Tuniské ozbrojené složky už dříve uvedly, že nejsou schopné zabezpečit dva tisíce kilometrů státních hranic s Libyi a Alžírem a přitom se jedná o země, které jsou líhní islámských radikálů. Islámský stát infikoval celý tento region tak výrazně, že mají v současnosti k dispozici stovky buněk, ze kterých mohou okamžitě zahájit útok, a to i v relativně bezpečných oblastech. 

"V Libyi vládne chaos a anarchie - to je stát, který zkrachoval. Nejsou dodržovány základní zákony, není zajištěn pořádek, má neefektivní a zkorumpovanou policii a zhroucený bezpečnostní systém. Moc v zemi převzal islámský stát. A neexistuje nic, co by zabránilo bojovníkům IS jednoduše přejít hranice do Tuniska a provést tam teroristický útok."

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace