MH17: Prokurátoři tlačí na Rusko

MH17: Prokurátoři tlačí na Rusko
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Trosky letu MH17
04 / 06 / 2016, 15:00

Nizozemští státní zástupci říkají, že stále čekají na Rusko, které má poskytnout informace o sestřelení letu MH17 společnosti Malaysia Airlines, který letěl přes Ukrajinu.

Nizozemci chtějí informace o raketě Buk, která sestřelila letadlo a zahynulo všech 298 lidí na palubě. Trestní dotaz byl "velmi pokročilém stadiu" a výsledky budou předloženy po létě.

Západ a Ukrajina obviňují proruské rebely ze separatistických oblastí, Rusko naopak obviňuje ukrajinské síly. V prohlášení státního zástupce je uvedeno, že několikrát požádali Rusko o pomoc, ale na informace z Moskvy se stále čeká.

Dále sdělili, že několik otázek, včetně forenzních testů zabralo více času, než se očekávalo.

Nicméně se očekává, že první závěry týkající se druhu použité zbraně a přesného místo startu budou zveřejněné letos na podzim.

Let MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpur havarovalo v červenci 2014 při přeletu místa konfliktu mezi ukrajinskými vládními jednotkami a proruskými separatisty. V loňském roce, nizozemská zpráva dospěla k závěru, že letadlo bylo sestřeleno střelou Buk ruské vyroby, ale zpráva neřekla, kdo raketu vystřelil.

Některé rodiny obětí již žalují Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina u Evropského soudu pro lidská práva. Jejich tvrzení se opírá o porušení práva cestujícího na život, jak sdělil server News.com.au. Požadují 10 milionů australských dolarů, což je asi 7,2 miliónu amerických za každou oběť, žalují jak ruský stát,  tak jeho prezidenta jako viníky.

Ruský senátor byl citován v ruských státních sdělovacích prostředcích jak říká, že toto tvrzení je "právně nesmyslné a nemá žádnou šanci".

Mimo to, rodiny šesti členů posádky Malaysia Airlines podaly žalobu na leteckou společnost, kterou obviňují z nedbalosti a porušení smlouvy.

Zdroj: BBC

Tagy článku