Michaela Fialová: FP-45 Liberator: Pistole jejíž sestavení trvalo 7,5 vteřiny

Michaela Fialová: FP-45 Liberator: Pistole jejíž sestavení trvalo 7,5 vteřiny
19 / 03 / 2018, 10:00

FP-45 Liberator (Flare-Projector) je malá primitivní jednoranná pistole vyráběná Spojenými státy za druhé světové války roku 1942 a používaná především domorodým odbojem v Asii v boji proti Japoncům (zejména na Filipínách a v Číně), méně v Evropě proti nacistům (avšak všude, ve Francii, Belgii, Holandsku, Dánsku, Norsku, Polsku, Ukrajině, Rumunsku, Řecku a Jugoslávii, po atentátu na Heydricha v malém množství i v Protektorátu, ba i v samotném Německu a Rakousku).

Někdy se uvádí, že jde o speciální zbraň pro speciální jednotky - to je však nesmysl, vzniklý z toho, že její vývoj byl zadán na popud zvláštních služeb - OSS (US) a SOE (GB). Ve velkých množstvích byla volně shazována v kartonových krabicích z amerických letadel na podporu domácího odboje. Působila především psychologicky, okupanti byli ochromeni faktem, že proti nim stojí obyvatelstvo, masivně vyzbrojené střelnými zbraněmi a blokující tak velkou část pěchoty, která tím pádem nemohla být nasazena při další expanzi.

Celá pistole sestává z 23 dílů a je celá lisována a bodově svařena z plechu s výjimkou hlavně a "závěru". V pažbičce byly vloženy 4 náboje .45 ACP (dalších 6 bylo přiloženo v krabici, větší počet výstřelů se nepředpokládal - filosofie Chceš lepší zbraň? - zastřel si!), hlaveň je tvořena prostou hladkou 1/2" trubkou, Úderník je přímotažný, zápalník tvoří pouhý zakalený trn na zpět ohnutém konci osy úderníku, vystupující z bloku, tvořícího závěr. Závěr se natáhl, vyklonil doleva, vložil se náboj, uzamkl se v hlavni svislým plátkem plechu, v němž byl otvor pro úderník a nad ním otvor pro čep na bloku závěru, který tento plátek zamykal a nahoře (zbytečný) zářez hledí. Plátek se pohyboval v mezeře mezi koncem hlavně a lemováním převleku hlavně, zesilujícím oblast "nábojové komory". Poté se závěr vrátil do svislé polohy. Po natažení závěru (tlakem na spoušť, systém DA) tento střílel ze zadní polohy, účinný dostřel je udáván 8 m (25 feet) - střela byla v hladké hlavni dosti volná a hlaveň krátká. Vystřelená nábojnice se vyrážela vhodnou tyčkou, vsunutou do ústí hlavně.

Funkce zbraně je podrobně na videu 

Zbraň vyráběla firma Guide Lamp Corporation of GMC od června do srpna 1942, sestavení jedné zbraně prý trvalo (statisticky) jen 7,5 sekundy, vyrobeny byly celkem dva miliony kusů za cenu 2,60 USD/ks. Použito z nich bylo cca 1 milion, zbytek byl v r. 1945 sešrotován. Dnes je sběratelská cena až tisíckrát vyšší.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie  - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Zdroj: Beareka, Wikipedie

Autor: Michaela Fialová

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace