Microsoft "vyřeší" rakovinu do 10 let přeprogramováním nemocných buněk

Microsoft &quote;vyřeší&quote; rakovinu do 10 let přeprogramováním nemocných buněk
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
24 / 09 / 2016, 08:15

Microsoft se zavázal, že vyřeší problém rakoviny během deseti let pomocí průkopnické počítačové vědy, rozluštěním kódu nemocných buněk, takže mohou být přeprogramovány zpět do zdravého stavu.

Technologický gigantu dramaticky změnil kurz, společnost Microsoft sestavila "malou armádu" nejlepších světových biologů, programátorů a inženýrů, kteří se zabývají rakovinou, jako kdyby se jednalo o chybu v počítačovém systému.

Letos v létě Microsoft otevřel svou první laboratoř, určenou pro vědce, kteří vytváří obrovské mapy vnitřního fungování buněčných sítí.

Vědci dokonce pracují na počítači vyrobeném z DNA, který by mohl žít uvnitř buněk a hledat vady v tělesných tkáních/sítích, jako je rakovina. Pokud by si všiml šance na vznik či rozšíření rakoviny, restartoval by systém a opravil nemocné buňky.

Chris Bishop, laboratorní ředitel společnosti Microsoft Research řekl: "Myslím, že je to velmi přirozená věc pro Microsoft, zkoumat to, protože máme obrovské odborné znalosti v oblasti výpočetní techniky a to, co se děje v rakovině je výpočetní problém. Nejde jen o analogii, je to hluboký matematický vhled. Biologie a výpočetní technika jsou disciplíny, které se zdají jako být jako nebe a dudy, ale které mají velmi hluboké spojení na té nejzákladnější úrovni."

Skupina biologických výpočtů ve společnosti Microsoft vyvíjí molekulární počítače postavené z DNA, které působí jako lékař - když zahlédnou rakovinné buňky, zničí je.

Andrew Philips, vedoucí skupiny řekl: "Je to dlouhodobé, ale ... myslím, že to bude technicky možné za pět až deset let, vyvinout inteligentní molekulární systém, který dokáže detekovat nemoci."

Programovací principy a nástroje již skupina již vyvinula - software, který napodobuje zdravé chování buňky tak, že může být srovnána s nemocnou buňkou, aby se zjistilo, kde došlo k problému a jak to může být napraveno.

Tento software „Bio Model Analyser“ se již používá, aby pomohl vědcům pochopit, jak účinněji léčit leukémii.

Dr. Jasmin Fisher, vedoucí vědecká pracovnice a docent na univerzitě v Cambridge, řekla: "Pokud jsme schopni kontrolovat a regulovat rakovinu, pak se rakovina stane jako každé jiné chronické onemocnění a problém je vyřešen. Myslím, že pro některé druhy rakoviny do pěti let, ale rozhodně do deseti let. Pak nastane století bez rakoviny. "

Zdroj: The Telegraph

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.