Migrace rozdělila rakouskou společnost. Vzrostl i počet rasistických deliktů

Migrace rozdělila rakouskou společnost. Vzrostl i počet rasistických deliktů
Popisek: Ilustrační foto
20 / 04 / 2016, 08:00

Počet rasistických deliktů vzrostl v Rakousku loni o polovinu.

Vídeň (ČTK) - O více než polovinu vzrostl loni ve srovnání s předchozím rokem v Rakousku počet rasisticky motivovaných trestných činů. S odvoláním na ministerstvo vnitra o tom včera informovala agentura AFP. Celkem policie zaregistrovala 1156 případů. V roce 2014 jich bylo pouze 750. V Rakousku loni požádalo o azyl 90.000 lidí, což odpovídá zhruba procentu místní populace.

Ve srovnání s rokem 2014 vzrostl loni také počet obviněných z rasisticky motivovaných trestných činů a to z 560 na 910. Obvinění se týkala fyzických útoků, podněcování k nenávisti či poškozování cizího majetku.

"Otázka migrace bezpochyby přispěla k polarizaci rakouské společnosti a vedla k nárůstu této trestné činnosti," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Karl-Heinz Grundböck.

Nejvyšší počet trestných činů s rasistickým podtextem zaznamenali policisté v Horních Rakousech, které sousedí s Bavorskem i s Jihočeským krajem. Právě touto spolkovou zemí projíždělo či procházelo loni nejvíce migrantů a to v době, kdy hlavní migrační trasa vedla přes Maďarsko i později, když se vinula přes Chorvatsko a Slovinsko.

Migrační krize vedla k Rakousku mimo jiné k posilování pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Naposledy v říjnových volbách ve Vídni získala rekordních 30,8 procenta hlasů. Její kandidát Norbert Hofer se v pondělním průzkumu před nedělními prezidentskými volbami umístil na druhém místě.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace