Migrační krize nabírá obrátky. Počty utečenců prudce vzrůstají, až o padesát procent týdně.

Migrační krize nabírá obrátky. Počty utečenců prudce vzrůstají, až o padesát procent týdně.
Popisek: Uprchlíci na Lesbosu
02 / 09 / 2015, 15:15

Stovky imigrantů protestují v Budapešti proti nevpuštění do vlaků do Německa. V Turecku je připraveno na cestu do Evropy nejméně 500.000 dalších uprchlíků.

Řecko / Dva trajekty převážející 4200 uprchlíků z řeckého ostrova Lesbos přeplněného imigranty dorazily v noci a ve středu ráno do přístavu Pireus poblíž Atén. Informovala o tom řecká pobřežní stráž, podle níž jde zejména o běžence ze Sýrie a dalších asijských zemí. Za minulý týden eviduje Řecko nejméně 23 tisíc dalších uprchlíků, což je o 50 procent víc než v předcházejícím týdnu. Jenom na Lesbosu přibylo za sedm dní 17.500 uprchlíků. Řecka vláda uvedla, že vyčerpala veškeré kapacity potřebné ke zvládnutí náporu imigrantů a požádal o pomoc světové humanitární organizace.

 

Turecko / Na cestě z Turecka na další řecký ostrov Kos přišlo o život11 Syřanů cestujících v přeplněných člunech, uvedla turecká agentura Dogan. Podle tureckých zdrojů čeká na cestu do Evropy v tomto okamžiku přes 500.000 dalších imigrantů.

Itálie / Italské úřady  kvůli migrantům směřujícím do Německa zpřísnily kontroly u Brennerského průsmyku na hranici s Rakouskem. Počet policistů se zvýšil především v mezinárodních vlacích, ale i na nádražích v Bolzanu a Brixenu. K podobnému opatření italská policie sáhla naposledy během konání summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v bavorském Elmau na počátku června.

Francie / Doprava pod Lamanšským průlivem se na dvě hodiny zastavila, protože několik imigrantů proniklo do tunelu v Calais. Dva vlaky, které byly na cestě do Eurotunelu, se musely vrátit zpět do nástupní stanice: jeden do Francie, druhý do Británie. Zaměstnanci společnosti, která spojnici mezi kontinentem a britskými ostrovy zajišťuje, museli tunel prohledat. Podle serveru BBC bylo několik imigrantů i na střeše jednoho z vlaků. Přerušení vlakové dopravy se dotklo celkem šesti vlaků a přes dva tisíce cestujících.

Maďarsko / Stovky uprchlíků demonstruje před Východním nádražím v Budapešti, protože maďarská policie jim znemožňuje přístup k vlakům do Německa a Rakouska, přestože si zakoupili jízdenky. Asi dva tisíce imigrantů táboří před nádražím.

Rakousko / Dodávku se 24 uprchlíky, která měla svařené zadní dveře odhalili policisté ve Vídni. Utečenci neměli žádnou možnost dostat se z vozidla a Rakušané je zachránili na poslední chvíli. Dodávku jedoucí z Maďarska údajně řídil Rumun, kterého policisté dopadli za použití služebního psa.

Zdroj: BBC, Tyden.cz, Novinky.cz, echo24.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace