Migrační krize pokračuje. EU a NATO už rok uvažují o námořní spolupráci

Migrační krize pokračuje. EU a NATO už rok uvažují o námořní spolupráci
21 / 06 / 2016, 07:45

Státy Evropské unie včera o rok prodloužily a rozšířily mandát námořní operace EU Sophia ve Středozemním moři.

Lucemburk 20. června (zpravodaj ČTK) - Mise spuštěná loni v létě jako součást evropské reakce na migrační krizi nyní bude moci také na požádání pomáhat s výcvikem libyjské pobřežní stráže a námořnictva a prosazovat v mezinárodních vodách zbrojní embargo OSN. 

V posledních měsících se také stále častěji uvažuje o daleko užší námořní spolupráci mezi EU a NATO. Alianční plavidla už unii pomáhají řešit situaci v Egejském moři, kde migranti přeplouvali z Turecka do Řecka. NATO by příští měsíc na summitu ve Varšavě mělo upravit mandát své námořní protiteroristické operace ve Středozemním moři tak, aby její lodě mohly účinně spolupracovat právě s unijní operací Sophia.

Už letos v únoru zveřejnil server WikiLeaks tajné zprávy Evropské unie, týkající se situace v Libyi a boji proti přílivu uprchlíků z Libye do Evropy. 

Loňským spuštěním operace Sophia se Evropská unie snažila čelit migrační vlně ze severního pobřeží Afriky především směrem do Itálie. Operace byla zahájena loni v červnu, do aktivní fáze se dostala od loňského října. Jejím hlavním cílem je mapovat cesty používané pašeráky lidí k převozu migrantů do Evropy, a postupně také proti nim zasahovat a rozbít jejich "obchodní model".

Evropská unie vybízí uprchlíky k cestě do Evropy, tvrdí šéf libyjské pobřežní stráže

Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák včera novinářům v Lucembursku řekl, že země posílá do operace desítku svých expertů, kteří budou pracovat na německé lodi. "Schválení operačního plánu vnímám jako krok správným směrem... Skutečně si myslíme, že ta mise by měla mít robustnější mandát," zdůraznil Lajčák. Jeho český kolega Lubomír Zaorálek dal už ráno najevo, že spíše než zapojení do operace Sophia vidí ČR jako vnitrozemská země svůj příspěvek například při budoucí možné pomoci s výcvikem libyjských bezpečnostních sil.

Operace dosud vedla k zadržení a předání více než sedmi desítek převaděčů do rukou italských úřadů, "neutralizaci" 139 plavidel a záchraně skoro 16.000 životů.

Evropa nyní rozšířením mandátu reaguje na vývoj především v Libyi, kde je EU odhodlána k všestranné podpoře vznikající vlády národní jednoty.

Unijní operaci Sophia by také měly vbrzku podpořit lodě Severoatlantické aliance. Ta se v tomto smyslu chystá rozšířit svou roky trvající protiteroristickou operaci ve Středozemním moři. Lodě EU a NATO už těsně při zvládání migrační krize spolupracují v Egejském moři mezi tureckými a řeckými břehy.

Europol: Pašeráci loni dostali do Evropy 90 procent migrantů. Letos má být ještě hůř

Tagy článku