Migrační krize, Temelín i Benešovy dekrety. Téma rozhovorů mezi Zemanem a Hoferem

Migrační krize, Temelín i Benešovy dekrety. Téma rozhovorů mezi Zemanem a Hoferem
12 / 09 / 2016, 10:45

Prezident Miloš Zeman dnes přijme rakouského prezidentského kandidáta Norberta Hofera. Tématem by se měly stát i blížící se opakované prezidentské volby v Rakousku a Hofer by se chtěl zmínit i o jaderné elektrárně Temelín, která dlouhodobě budí u jižních sousedů emoce.

Praha 12. září (ČTK) - Mluvit spolu budou pravděpodobně o migrační krizi, na kterou mají podobné názory. 

Ještě před svojé cestou do Prahy označil Norbert Hofer poválečné takzvané Benešovy dekrety za "bezpráví". Jádrem jeho rozhovorů v Praze budou ale otázky budoucnosti, zdůraznil v rozhovoru pro rakouský deník Kleine Zeitung, z nějž citovala agentura APA. Zeman dekrety obhajuje, podle jeho názoru neobsahují princip kolektivní viny, uvedla a připomněla Zemanovy tehdejší výroky k této věci. Prezidentské dekrety hrály v předvolebním boji před Zemanovým zvolením prezidentem v roce 2013 velkou roli, napsala APA. 

"Benešovy dekrety přirozeně představují bezpráví," řekl Hofer, "a v tom máme také zcela rozdílné názory".

Hofer původně v květnových prezidentských volbách těsně prohrál s bývalým předsedou Zelených Alexanderem Van der Bellenem. Rakouský ústavní soud ale později volby zrušil kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů. Zeman tento krok uvítal a Hofera podpořil.

Přijetí Hofera na Pražském hradě někteří politici a komentátoři označili za vměšování do rakouských voleb. Podle Ovčáčka se Zeman setkal v minulosti ve Vídni i s Van der Bellenem.

Opakované rakouské volby by se měly podle původního plánu konat 2. října. Situaci ale komplikují vadné hlasovací lístky. Je proto možné, že bude hlasování odloženo.

Tagy článku