Migrační vlna a terorismus spolu souvisí, uvedl prezident Zeman

Migrační vlna a terorismus spolu souvisí, uvedl prezident Zeman
Autor fotografie: YouTube/screenshot/ ČT24|Popisek: Projev na velitelském shromáždění AČR
24 / 11 / 2015, 12:00

Nebezpečí se přiblížilo k našim hranicím, řekl na velitelském shromáždění české armády prezident Miloš Zeman. Právě pro teroristy bylo dosud Česko tranzitní zemí, s čímž nemůžeme být spokojeni, konstatoval také.

Přesvědčení, že neexistuje žádné spojení mezi současnou migrací a terorismem by podle Zemana znamenalo předpokládat, že do vlny migrantů "nebyli zahrnuti i potenciální džihádisté, jejichž počet samozřejmě nedokážeme přesně odhadnout, ale někteří z nich se rovněž podíleli na zmíněných pařížských atentátech". Podle francouzské policie přišlo několik pařížských útočníků do Evropy přes Řecko.

V projevu také uvedl, že "ilegální uprchlíci soustavně porušují Dublinské dohody, podle kterých mají povinnost požádat o azyl v první bezpečné zemi. Pokud budou uprchlíci zachyceni na českých hranicích, porušili ustanovení paragrafu 340 trestního zákoníku."

V souvislosti s útoky v pařížské metropoli, které si vyžádaly kolem 130 obětí, se jako o tranzitní zemi, přes níž jdou někdy teroristé do západní Evropy, mluví i o Česku. Na to dnes reagoval i Zeman. "Až dosud je Česká republika tranzitní zemí pouze pro teroristy, bohužel, a nemůžeme s tím být spokojeni, právě vedení různých teroristických akcí doporučuje Prahu jako bezpečnou tranzitní cestu, jak se ostatně ukázalo i při nedávných atentátech v Paříži," uvedla také hlava státu.

Zeman ve svém projevu dále ocenil nasazení armády v zahraničních misích, kde české jednotky bojují proti terorismu daleko od domova, aby se tím snížilo riziko útoků v Česku.

Nový potenciální úkol pro armádu podle něj vznikl právě v souvislosti s migrační vlnou. Ocenil přípravu vojáků na případné nasazení k ochraně hranic. Významné to podle něj může být zejména v okamžiku, pokud by byly uzavřeny německo-rakouské hranice a migrační vlna by se přelila výrazněji do Česka.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace