Uprchlíci o azyl v ČR stále nestojí, tisíce jich ale proudí přes naše hranice

Uprchlíci o azyl v ČR stále nestojí, tisíce jich ale proudí přes naše hranice
Popisek: Českou republikou zatím běženci převážně procházejí, o azyl u nás nestojí
04 / 02 / 2016, 14:00

Česká republika ještě stále nepatří mezi cílové destinace migrantů, nicméně přes naše území stále přechází dál na Západ. V rámci tranzitní nelegální migrace bylo od počátku posílených bezpečnostních opatření od 17. června 2015 do poloviny ledna zajištěno 3 323 osob.

Podle zprávy ministerstva vnitra v České republice dokonce došlo po Novém roce k poklesu žádostí o azyl. V období od 1. do 15 ledna 2016 bylo v ČR evidováno celkem 39 žádostí o mezinárodní ochranu a jedná se o 50% pokles oproti období od 15. do 31. prosince 2015, kdy žádost podalo 77 lidí.  Nejvíce žádostí o mezinárodní ochranu podali tradičně Ukrajinci, a to 22. Druhý nejvyšší počet podaných žádostí byl s velkým odstupem zaznamenán od Kubánců, Nigérijců a Gruzínců. 

Ačkoli není Česko evidentně v hledáčku muslimských běženců, důvod k radosti není úplně na místě. Přes naše hranice totiž stále přechází stovky, respektive tisíce lidí, aby se dostali dál, do ekonomicky atraktivnějších zemí jako je Německo. V červnu byla přijata mimořádná bezpečnostní opatření a v rámci nich bylo až do poloviny ledna zadrženo 3 323 uprchlíků.

Mezi nejčastěji národnosti patřili státní příslušníci Pákistánu a Sýrie, Afghánistánu a Kuby a k nejčastějšímu zadržení docházelo v Jihomoravském a v Ústeckém kraji. Nelegální migranti nejčastěji využívali migranti vlakové spoje, následoval pěší přechod a autobusy. V zařízeních pro zajištění cizinců k 15. lednu 2015 pobývalo 102 osob.

ČR by měla přijmout 2 691 uprchlíků

Po vášnivé debatě o kvótách, kdy byla Česká republika proti, jsme se dobrovolně zapojili do realizace evropského relokačního programu se závazkem přijmout 1 100 uprchlíků z Itálie a Řecka. V září ale bylo v Evropské unii, konkrétně v radě pro justici a vnitro,  schváleno druhé „relokační“ rozhodnutí, které přisoudilo naší republice povinnost přijmout dalších 1 591 osob. Česká republika hlasovala proti návrhu tohoto rozhodnutí, ale byla přehlasována, a tak nám zůstává povinnost přesídlit celkem 2 691 migrantů.

Nic z toho se zatím ale nerealizuje, protože nejsou dodrženy podmínky přemisťování běženců z Itálie a Řecka. 

"ČR nadále zastává pozici, že proces relokací bude možné spustit až v okamžiku plného fungování konceptu hotspots – tedy sítě registračních center v Itálii a Řecku. Tuto základní podmínku pro spuštění relokací prozatím nelze považovat za splněnou," uvádí zpráva ministerstva vnitra.

Přes snahu Evropské komise a tlak téměř všech členských států na urychlené ustanovení hotspotů v Itálii a Řecku nebyl prý zaznamenán výrazný pokrok. V Itálii jsou oficiálně funkční pouze dva hotspoty (Lampedusa, Trapani) a jeden hotspot je v Řecku na ostrově Lesbos.

Zdroj: ministerstvo vnitra

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.