Migranti v Calais se střetli s policií, vzduchem opět létaly kameny a lahve

Migranti v Calais se střetli s policií, vzduchem opět létaly kameny a lahve
Autor: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Trollman Capote|Popisek: Calais, France, mars 2016
23 / 10 / 2016, 10:45

Uprchlíci z tábora u Calais se v noci na dnešek střetli s pořádkovými silami v sérii potyček, během kterých na policisty házeli lahve a kameny.

Paříž (ČTK) - Policie v snaze nastolit pořádek odpovídala kouřovými granáty, uvedla britská zpravodajská stanice BBC na svém webu. Rozsáhlý uprchlický tábor v Calais na severu Francie se má v pondělí začít evakuovat.

Belgie mezitím povolala na hranice s Francií policejní jednotky, aby zabránily migrantům nelegálnímu vstupu do země.

 

Podle odhadů v táboře zvaném džungle žije na 10.000 lidí. Na policisty házela kameny asi padesátka migrantů, uvedla BBC. Oficiálně zde bylo spočteno 6486 migrantů, z toho 1291 nezletilých, kteří mají být rozvezeni do 454 uprchlických center rozsetých po celé Francii.

Uprchlíci loupili, znásilňovali a házeli kamením už 19. října. Tehdy tři z nich přepadli a znásilnili francouzskou novinářku afghánského původu. O několik hodin dříve zase jejich „kolegové“ napadli tým televize Sky News.Novinářka se v uprchlickém táboře pohybovala jako součást týmu, který natáčel dokument o mladistvých uprchlících. Podle její výpovědi byla přepadena třemi uprchlíky u vchodu do „Džungle“. Dva z nich ji ohrožovali nožem a třetí ji mezitím znásilnil.

Francouzské státní zastupitelství potvrdilo, že má k dispozici důkaz v podobě DNA pachatelů, který by měl usnadnit pátrání a následně usvědčení. Trojice mužů, pravděpodobně pocházejících z Afghánistánu, je na útěku. „Žena měla společně s dalším novinářem předem dohodnutou schůzku s migranty, když se na místě objevili tři jedinci vyzbrojení nožem. Pod pohrůžkou zabití drželi dva z nich druhého novináře v šachu a třetí z nich ženu zatím znásilnil,“ uvedl státní zástupce Pascal Maronville. Zdroj: parlamentnilisty.cz

V táboře se mají rozdávat tisíce letáků s upozorněním, že jej lidé musí opustit, ještě než tábořiště srovnají se zemí buldozery. Úřady ujišťují, že nechtějí tábor vyklidit násilí, ale připouštějí, že mohou být nuceny zasáhnout, pokud část běženců odmítne tábor opustit.

 

Mezitím již do Británie dorazily první dětí, které v táboře zůstaly bez rodičů. Děvčata má v pondělí podle BBC následovat 39 chlapců, kteří také mají v Británii příbuzné.

Britské úřady se rozhodly skrývat "dětské" uprchlíky před tiskem

Otázka migrace patří k ústředním tématům v kampani před prezidentskými a parlamentními volbami, které se budou ve Francii konat příští rok na jaře. Před socialistou Françoisem Hollandem navštívil tábor v Calais také bývalý konzervativní prezident Nicolas Sarkozy. Hollandeova vláda čelí delší dobu kritice, že není schopna vyřešit situaci s tisícovkami migrantů, kteří v oblasti Calais žijí ve velmi špatných podmínkách.

Hollande tehdy připustil, že podmínky v táboře jsou "velice těžké" a "nepřijatelné", a to zvlášť pro ty, kteří se tam uchýlili před válkou. Takové tábory podle něj ve Francii nesmějí existovat a země musí ukázat, že je "důstojná, lidská a odpovědná".

Plány na uzavření tábora vyvolaly i silné protesty mnoha konzervativních a krajně pravicových lokálních politiků, kteří se obávají důsledků pobytu migrantů ve svých městech.

TAG: CALAIS

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Trollman Capote

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace