Miliardář Tykač byl zproštěn obvinění v kauze vytunelování CS Fondů

Miliardář Tykač byl zproštěn obvinění v kauze vytunelování CS Fondů
Popisek: Pavel Tykač nedávno přispěl 4, 2 miliony korun na rekonstrukci mostecké porodnice
29 / 12 / 2015, 10:45

Vrchní státní zastupitelství v Praze zastavilo pro nedostatek důkazů trestní stíhání Pavla Tykače v kauze CS Fondů.

Český podnikatel, Pavel Tykač, jehož jmění se odhaduje na několik desítek miliard korun, byl po letech zproštěn obvinění. Tykač zbohatl na sporných finančních transakcích v průběhu privatizace v 90. letech. V kauze CS Fondů bylo na Tykače zahájeno trestní stíhaní pro podezření,  že v letech 1996 až 1997 vyvedl z fondů aktiva za 1,2 miliardy korun. Vrchní státní zastupitelství ale nyní stíhání zastavilo, informoval o tom státní zástupce Zdeněk Matula.

Vytunelování CS Fondů je přitom považováno za největší skandál české privatizace: Při krachu skupiny CS Fondy, která byla vedená Tykačovou skupinou Motoinvest, přišlo několik tisíc investorů o své jmění. V březnu 1997 prodali Tykačovi lidé v průběhu pouhých pěti dnů všechny své podíly ve fondu a za nashromážděný kapitál nakoupili téměř bezcenné akcie společnosti Drůbež PříšoviceV průběhu transakce, která se celá odehrávala přes anonymní společnost na Kypru Austel Enterprises Ltd., stejně jako ruskou společnost KosMos Ltd. pochybného podnikatele Nikolaje Trofimovapřistálo na kontech britské společnosti Swirlglen Limited celkem 1,23 miliard korun českých, které spravoval Němec Klaus Pete Schimmelpfennig. Schimmelpfennig v lednu 2012 coby svědek u soudu vypověděl, že na pokyny Tykače peníze rozdělil a převedl do dalších offshorových firem v Lichtenštejnsku, na Gibraltaru a v USA a proměnil je do cizích měn, aby je mohl následně převést zpět na obchodní základnu.

Přes toto a další svědectví však podle vyšetřovatelů chybí jasné důkazy, že "skutek spáchal obviněný".

Zroj: ČTK, Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace