Miliardy bez dohledu finančáku: Ezoterika předhání erotiku

Miliardy bez dohledu finančáku: Ezoterika předhání erotiku
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)
09 / 12 / 2017, 12:30

Mohlo by se zdát, že stát trpí až obsesí vybírat daně a stíhat lumpy, kteří je krátí. To je jistě správné. Na druhou stranu činí v Česku tržby z prostituce podle kvalifikovaných odhadů asi deset miliard korun. Nejstarším povoláním se u nás živí na 25 tisíc žen; s více než polovinou z nich si užijí cizinci, se zbytkem Češi. Tyto daňové úniky začíná směle dohánět byznys s ezoterikou.

Je evidentní, že pohlídat, aby kurtizána zdanila veškeré úkony a přiznala všechny klienty, není možné. Ale lze si představit, že součástí udělení případné licence by byla i povinnost odvést státu rok co rok určitou částku, která dotyčnou uchrání před popotahováním ze strany úřadů. Podle čeho však? Snad podle kvalit anatomického modelu? Avšak proč se tím zabývat, od toho si platíme přece zákonodárce – z daní.

Stejně tak by tomu mělo být s regulací činnosti šarlatánů a léčitelů. Spadají do kategorie ezoteriky.

Proslavil ho i Baudyš

Ezoterický „průmysl“ proslavil i Antonín Baudyš, vášnivý astrolog a někdejší ministr obrany ze stáje KDU-ČSL, má ale svou podobu také v médiích: v 90. letech se svými televizními pořady zviditelnil třeba Tomáš Pfeiffer, jenž provozuje vlastní Duchovní univerzitu bytí a Nadaci Bytí, na kterých dokázal podle klubu Sisyfos vydělat miliony. Údajně ovládá mimosmyslový přenos a biotronickou energií léčí rakovinu.

psali jsme: Paradise Papers: Daňových rájů využívali Apple, Nike či Hamilton

Ač není známo, kolik peněz se v ezoterice protočí, půjde jistě o pořádný balík, odhadem v řádu blížícím se erotice. Stát však tržby ezoteriků nehlídá. Oslovíte-li finanční úřad, odkáže vás na úřad statistický s tím, že jde o oblast šedé ekonomiky.

Není tu něco špatně?

Czech made homeopat

Ano, ezoterický byznys: máme díky němu nejen kvantovou fyziku v uznávaných oborech, ale už i kvantovou homeopatii. Léčbu deprese nikoli antidepresivy, nýbrž účinněji: za pomoci soulože s osvíceným guru.

I tyto metody dnes spadají do této oblasti, z níž se stal výnosný byznys, ve kterém se točí stamiliony. Jací šamani už v tomto oboru vydělali majlant?

Obecně se homeopatické přípravky vkládají pod jazyk. Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Přinesdomová objasňuje: „Jde o registrované léčivo. Nedokládá se účinnost, nýbrž bezpečnost a jakost. Některá homeopatika jsou v lékárnách volně prodejná, jiná jsou vázána na lékařský předpis. Pojišťovny je neproplácejí.“

„Je to jen voda a cukr, ale působí duchovně,“ podotýká lékař Josef Hrušovský, „renomovaný kvantový“ homeopat s tím, že však jeho homeopatika energetický blok umí najít a odstranit, čímž chorobu vyléčí. Zároveň však vážně zdůrazňuje: „V současnosti od homeopatik ustupuji. To je minulost. Práce s energiemi je daleko efektivnější.“

Za pětadvacet let prošly Hrušovskému rukama tisíce pacientů, veškeré léčebné náklady jdou na jejich vrub. Není přitom bez zajímavosti, že byť na svém webu či v písemnostech používá křestní jméno Josef, to pravé, pod nímž je registrován u České lékařské komory, zní Jozef.

Až by se mohlo zdát, že na sebe nechce poutat pozornost renomovaných kolegů. V roce 1984 totiž absolvoval 2. lékařskou fakultu UK v Praze, a než sběhl k archandělům, věnoval se respiračním nemocem včetně léčby tuberkulózy a rovněž pediatrii.

„Tady se pracuje s intimitou“

Ale na pražské adrese jeho „ordinace“ se mu daří: spíše, než aby byl její název odvozen z fyziky, získala zřejmě jeho „kvantová homeopatie“ označení od kvant bankovek, jež od pacientů vybírá. Kromě vlastní praxe si přivydělává na hojně navštěvovaných seminářích, kde od účastníků vybírá poplatek 600 korun a kde nabízí i svoji knihu s názvem Zázraky kvantové homeopatie.

psali jsme: Čeká svět politické a ekonomické zemětřesení? Stovky novinářů odhalily miliardové daňové úniky

Zdravotní karty si nevede: „Jak můžete založit kartu na práci s energiemi? Tady se pracuje s intimitou. Na rozdíl od klasických lékařů já lidi uzdravuju, protože poznám, že chybná informace vznikla třeba před dvěma sty lety, duše si to pamatuje a žádá si vyčištění,“ uvádí Hrušovský, jenž od Českého klubu skeptiků Sisyfos obdržel už v roce 2002 zlatý Bludný balvan.

Opačný názor má ale Kamila Nová, jedna z bývalých pacientek Hrušovského. „Panu doktorovi jsem zaplatila dohromady tři a půl tisíce. Šla jsem k němu s keloidní jizvou. Slíbil, že zmizí do dvou měsíců. Bohužel se nestalo nic,“ uvedla.

Ze života Nadsamce aneb Léčba souloží

Psychiatrička Alexandra Trefilová před léčbou za pomoci nebeských sil varuje: „V dnešním světě je pro každého těžké cítit se v bezpečí. Lidé v nesnázích o to častěji hledají útěchu třeba u léčitelů, šamanů nebo věštců. A neváhají za to dobře zaplatit. V případě skutečných zdravotních potíží by však neměli rezignovat na klasickou medicínu.“

Pod ezoterismus (z řeckého esoterikós = vnitřní), což je označení pro souhrn tajných nauk či věd určených výhradně pro úzký okruh zasvěcených, lze dnes zařadit opravdu ledacos, například i vyladění těla a duše za pomoci blahodárného koitu.

Na vlastní kůži se o tom mohly přesvědčit i stovky žen, které takzvaně odháčkoval od všeho zlého Guru Jára, pravým jménem Jaroslav Dobeš, jinak též Óm Nadsamec či Guru Anahdán. Tento tantrik, mystik, duchovní učitel, autor šestnácti knih, cestovatel a horolezec v jedné osobě je přes dva roky zadržován v detenčním zařízení na Filipínách; Dobeš má být v Česku souzen za to, že měl znásilnit osm svých studentek. Podle nadsamce šlo o staré tantrické praktiky.

Óm Nadsamec začal v Česku působit v druhé polovině devadesátých let. Zakrátko mělo jeho hnutí už několik stovek stoupenců, zejména žen. Později založil duchovní školu Poetrie. Celkový počet účastníků jeho akcí přesáhl údajně desítku tisíc lidí. Jak jednotlivé sedánky probíhaly, popsal sexuolog Radim Uzel: „Pomáhal dívkám v tom, aby se zbavily negativní energie z předchozích vztahů. Celá procedura spočívala v souloži s Guru Járou. Ale nebyl to obyčejný pohlavní styk. Asistentky uložily dívky do tmy. Do ní hrála hlasitá hudba. Asistentka hladila dívku na prsou a v rozkroku. Pak přišel Jára. Místo kalhot měl kolem beder omotaný kus látky. Běhal od jedné dívky k druhé. S tou, která měla zrovna nejlepší energii, praktikoval koitus.“

Uzlovi přijde kuriózní, že děvčata za tyto „kurzy“ ještě platila. „Dokonce jsem se dozvěděl, že studentky mohly získat slevu,“ diví se s tím, že jedna z Járových asistentek na internetu prozradila, že polovina „odháčkovaných“ dívek byla druhý den zmatená.

Některé své pomocnice Dobeš fascinuje, uctívají ho jako božskou osobnost.

Kritika v OSN

Českou republiku na půdě OSN kritizoval nedávno představitel jedné z mezinárodních organizací hájících lidská práva Human Rights Without Frontiers (Lidská práva bez hranic) Willy Fautré. „Posledního dva a půl roku jsou Jaroslav Dobeš a Barbora Plášková (Dobešova spolupracovnice, pozn. red.) drženi v Imigračním detenčním centru v Bagong Diwa v Manile na Filipínách nikoli z důvodu nějakého spáchaného trestného činu v České republice nebo na Filipínách, ale protože je česká ambasáda učinila osobami bez dokladů,“ řekl Fautré.

Poukázal na to, že Dobeš a Plášková dosud nebyli pravomocně odsouzeni. „Platí tedy presumpce neviny a není žádný důvod k věznění nebo zadržování obou Čechů v Manile,“ uvedl Fautré.

psali jsme: „Kolotočáři“ Kočkovi (ČSSD) hrozí deset let. Škoda kvůli krácení daně činí 430 milionů. Máme spis

Dobeše za znásilnění potrestal zlínský soud desetiletým trestem, Plášková dostala 9,5 roku. Olomoucký vrchní soud ale rozsudek zrušil a nařídil, aby případ znovu projednal zlínský krajský soud. Oba byli dosud souzeni jako uprchlí.

Soudní proces s Dobešem a Pláškovou by měl u krajského soudu ve Zlíně pokračovat 23. a 26. ledna, následně pak zhruba v polovině února.

Ostrozraká Alue

Je-li Guru Jára mistrem světa v „odháčkování“ a MUDr. Hrušovský kamarádíčkem andělů, skoro by se mohlo zdát, že ezoterické disciplíny mají jen mužské zastoupení. Ale není to tak. Mezi jednotlivci vybojovala před časem bronzový Bludný balvan Karolína Loskotová zvaná Aluška či Alue.

Od roku 2006 provozuje nejznámější a asi i nejnavštěvovanější ezoterický blog v Česku. Sympatická blondýnka sama sebe označuje za ezoteričku nové generace a na svém blogu i pilně obchoduje s vlastní literární tvorbou. Cenu dostala za propagaci přímého hledění do slunce, podle jejího receptu „pro lepší zrak a odblokování mozku“.

Ale pokračujme: při zadání hesla „spirituální univerzita“ se na monitoru počítače ukáže řada různých podivných vzdělávacích institucí. Jako příklad uveďme Ezoterickou spirituální univerzitu – tříleté studium. Za rok se uskuteční deset pětihodinových soustředění, každé v ceně 600 korun.

Za lásku si slušně zaplatíte

Pokud ovšem preferujete domácí prostředí, vyzkoušejte raději Přístav 69. Tuto šamanskou léčitelskou poradnu už sedm let provozuje se svou ženou Markétou Pavel Švarc. Léčebná procedura trvá dvě až čtyři hodiny a zájemce platí za každou hodinu tisícovku.

Během rituálu si Švarc bubnem změní vědomí a jde pro ztracenou duši. Zájem o jeho služby je slušný – takových „sezení“ prý mívá až dvacet týdně. Kromě toho se zabývá i numerologií a výkladem karet. Léčení špatných emocí je zdrojem obživy i pro pořadatele terapií za pomoci „vyššího já“: za základní jednodenní kurs zaplatíte až dva a půl tisíce korun.

psali jsme: Smrt daňové konkurenci. Evropa chce sjednotit základ daně

A ezoterika slušně uživí i Hanu Růžičkovou. Její terapie má název RUZS či RUŠ (rychlá a účinná změna skutečnosti) a jedno sezení, které může trvat i čtyři hodiny, vyjde klienta na 3500 korun.

Chcete žít v lásce, pohodě a harmonii? To vše vám inženýrka Růžičková splní. Její terapie slibuje, že člověka zbaví trápení všeho druhu – od traumat z týrání či znásilnění přes finanční i vztahovou krizi až po syndrom vyhoření. Na nezájem si stěžovat nemůže. Diář má plný schůzek, skoro každý den. „Čím dál tím víc lidí zjišťuje, že přes materiálno se šťastnými nestanou. Tahle společnost nás učí, co je správné, ale ne, jak být šťastný,“ míní.

Stamilionové úniky

I když není přesně známo, kolik peněz se v ezoterice protočí, je zcela jisté, že jde (jak bylo shora zmíněno) o velký balík. V Itálii například loni zesnulý římskokatolický kněz Gabriele Amorth upozorňoval, že kvůli ezoterice státu unikají miliardy eur. „Řešením je pouze nová evangelizace,“ míní.

Obrázek o tomto fenoménu v Česku nám může ukázat i pravidelný festival na pražském Výstavišti, který každoročně v dubnu navštíví 15 tisíc návštěvníků. Podle organizátorů zde každý z nich utratí zhruba tisícikorunu; třeba jedna věštba z tarotových karet stojí 400 až 500 korun. To znamená za jediný víkend výdělek zhruba 15 milionů pro pár desítek vystavovatelů.

Stát přitom faktické tržby ezoteriků nijak zvlášť nehlídá. Ministerstvo financí odkazuje na Český statistický úřad s tím, že jde spíše o oblast šedé ekonomiky. Ten na otázku, mají-li představu o tom, kolik peněz ročně tímto byznysem v tuzemsku proteče a kolik je jich nedaněno, odvětil: „Bohužel k tomu žádné informace nejsme schopni poskytnout. Nic nemáme.“

Ezoterika není podle mluvčího ČSÚ Tomáše Chrámeckého v klasifikaci ekonomických činností uvedena samostatně, ale jako součást větší skupiny, v níž jsou vzdělávací kursy, osobní služby či pořádání veletrhů. „V nezjištěné ekonomice jsou daňové úniky zahrnuty celkově. Opět nevíme, jaká konkrétní část připadá na tyto činnosti,“ uzavřel mluvčí.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace