Miloš Zeman požádal Putina o podporu rezoluce OSN proti islámskému státu

Miloš Zeman požádal Putina o podporu rezoluce OSN proti islámskému státu
Autor fotografie: YouTube/screenshot/Ruptly TV|Popisek: Schůzka obou prezidentů
03 / 09 / 2015, 18:45

Prezident Miloš Zeman v pekingském vládním komplexu jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zeman vyzval Rusko, aby se připojilo k mezinárodnímu úsilí o zastavení teroristických akcí IS.

Protiteroristické síly by se podle našeho prezidenta neměly zaměřit na okupaci území, ale mířit na výcvikové tábory extremistů a na jejich pohlaváry. 

Bude Rusko bojovat s Islámským státem?

Server iDnes.cz informuje, že islamisté ze skupiny an-Nusrá zveřejnili fotografie ruských letadel, která údajně krouží nad provincií Idlib. Ze Sýrie přicházejí i zprávy o lodích či obrněných transportérech v ruských barvách. Moskva je blízkým spojencem Bašára Asada, jejího zapojení do bojů se tak kromě islamistů obávají i další povstalci.

Zeman, který hovořil rusky, poznamenal, že o této otázce hodlá mluvit v projevu na nadcházející schůzi Valného shromáždění OSN v New Yorku. Tam má v plánu promluvit i Putin. Ruský prezident vyjádřil politování nad současným ochlazením vztahů obou zemí s tím, že v minulosti bývaly česko-ruské vztahy lepší. Řekl, že doufá, že jde jen o dočasný stav. Existující problémy je prý třeba řešit „spojeným úsilím, aniž bychom se od sebe vzájemně odvraceli a rozcházeli se,“ uvedl Putin. Miloš Zeman s tím souhlasil. 

Zdroj YouTube, Ruptly TV

Ruský prezident ocenil Zemanův postoj k hodnocení válečné minulosti. "Vysoce oceňujeme vaše stanovisko ohledně objektivního hodnocení nedávných dějin, období války," řekl šéf Kremlu. 

Dalším tématem jednání byly ekonomické otázky. Objem vzájemného obchodu se snižuje. V důsledku západních sankcí loni poklesl o 11 procent na deset miliard dolarů, v prvním letošním pololetí se ve srovnání se stejným obdobím roku 2014 snížil o dalších víc než 40 procent. 

Putin dnes při zahájení jednání se Zemanem nicméně vyjádřil přesvědčení, že jde o dočasný stav a objem obchodní výměny mezi oběma státy se podaří obnovit. 

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace