Mimořádná bezpečnostní opatření na pařížském stadionu

Mimořádná bezpečnostní opatření na pařížském stadionu
Autor fotografie: YouTube/screenshot/AFP|Popisek: Extrémní bezpečnostní opatření na pařížském stadionu Stade de France
30 / 03 / 2016, 11:00

První mezinárodní fotbalový zápas mezi Francií a Ruskem na pařížském stadionu Stade de France po loňských teroristických útocích si vyžádal mimořádná bezpečnostní opatření.

Francouzské bezpečnostní složky věnovaly zcela mimořádnou pozornost bezpečnostním opatřením na pařížském Stade de France, kde se v úterý konal první mezinárodní fotbalový zápas od listopadových teroristických útoků.  V úterý večer se hrál zápas mezi Francií a Ruskem (4:2).  

Na stejném stadiónu se loni 13. listopadu hrálo mezistátní utkání mezi Francií a Německem a v ochozech bylo 80 000 lidí. Zadržený atentátník Salah Abdeslam belgickým vyšetřovatelům už také přiznal, že se chtěl na stadiónu  vyhodit do vzduchu. Nakonec si to však prý "rozmyslel." 

Strážce soukromé ochranky pařížského fotbalového stadionu oslavují jako hrdinu. Zachránil tisíce lidí. Nebýt totiž pracovníka bezpečnostní služby Salima Tooraballyho, mohlo při atentátech zemřít ještě mnohem více lidí. „Stalo se to asi čtyřicet minut před výkopem. Snažil se dostal na stadion tak, že šel hned za jiným návštěvníkem. Řekl jsem mu, že to takto nefunguje, že musí ukázat lístek,“ popisuje. Atentátník to chtěl zkusit ještě jinde, ale Toorabally běžel varovat všechny kolegy, aby ho na stadion za žádnou cenu nepustili. Skromný „sekuriťák“ se v úterý setkal s hráči francouzské reprezentace. „Jsi více než hrdina,“ řekl mu záložník pořadatele EURO Blaise Matuidi. Toorabally byl pak pozván také na předzápasový trénink. Zdroj: isport.blesk.cz

Na zápas mezi Francií a Ruskem se všichni fanoušci dostali až po dvojnásobných bezpečnostních kontrolách. Stejně tak byla důkladně kontrolována všechna vozidla. Bezpečnost zajišťovalo 1200 pracovníků soukromých bezpečnostních agentur a stovky francouzských policistů a četníků.

Fanoušci před zápasem uctili minutou ticha památku obětí teroristických útoků v Bruselu. Francie bude i letos v létě hostit fotbalový turnal Euro 2016, který se odehraje na deseti fotbalových stadionech.  

Tagy článku