Mimořádná bezpečnostní opatření na Slovensku. SIS je v pohotovosti.

Mimořádná bezpečnostní opatření na Slovensku. SIS je v pohotovosti.
17 / 11 / 2015, 06:30

Bezpečnostní složky Slovenské republiky včetně zpravodajských složek byly až do odvolání uvedeny do stavu pohotovosti. Uvádí se v aktualizovaném stanovisku SIS, které poskytl její mluvčí Branislav Zvara.

"O našem hodnocení výrazně zvýšeného bezpečnostního rizika v souvislosti s nefunkčním systémem kontroly na vstupu do schengenského prostoru, jakož i výstupu z něj, jsme před časem veřejně informovali. Pokud nebude schengenský systém pohybu osob plně funkční, toto bezpečnostní riziko se bude nadále zvyšovat. O přijímání dalších opatření potřebných k eliminaci vzniklých bezpečnostních rizik budeme veřejnost informovat, "zdůraznil dále Zvara. Zdroj: aktualne.atlas.sk

"SIS další podrobnosti své operativní práce nemůže zveřejňovat, neboť by tím porušila zákonem uloženou ochranu utajovaných skutečností av neposlední řadě by mohla zmařit účinnost přijímaných opatření, což by mohlo vést k ohrožení bezpečnosti občanů České republiky," Dodal mluvčí tajné služby.

Předseda slovenské vlády Robert Fico chce znovu svolat Bezpečnostní radu státu, aby diskutovali o tom, zda Slovensko potřebuje novou protiteroristrického legislativu. (Zdroj: spravy.pravda.sk)

"Pokud Rada dojde k závěru, že současná právní úprava vyžaduje nějaké doplnění, protože my nemáme speciální protiteroristrického zákony, došlo by k doporučení směrem k ministerstvu spravedlnosti, aby co nejrychleji takový balík zákonů připravilo, zejména s ohledem na zkušenosti v zemích jako je Francie, Velká Británie nebo Německo, "prohlásil Fico a doplnil, že prozatím neplánuje měnit bezpečnostní strategii . 

Premiér Fico rovněž obhajoval potřebu monitorovat islámskou komunitu v zemi. Slovensku podle dřívějších informací tamních úřadů riziko teroristického útoku nehrozí.

Slovensko po útocích v Paříži zpřísnilo bezpečnostní opatření, když například posílilo policejní hlídky na autobusových a železničních nádražích, v obchodních centrech či na kulturních a sportovních akcích a rovněž zvýšilo ostrahu strategických objektů. "To, co se stalo ve Francii, je náznakem něčeho, čemu Evropa může čelit v následujících měsících a letech," řekl slovenský premiér.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.