Autor fotografie: Jan Polák/This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license|Popisek: Budova Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ve Sněmovní ulici v Praze.
AKTUALIZOVÁNO / "K čemu je dnešní schůze? Pendrek vyřešíme. Co se stane? Nic." I toto zaznělo.
Po čtvrteční debatě o migrační krizi poslanci neschválili návrhy části opozice, aby se Česko kvůli už schváleným povinným kvótám pro relokaci desítek tisíc běženců obrátila se žalobou na Evropský soudní dvůr.
Jeden ze schválených návrhů ODS se týká rovněž odmítnutí trvalého přerozdělovacího mechanismu běženců. Sněmovna si na návrh ODS vyžádala od vlády postup prověřování uprchlíků, kteří mají být přijati do Česka, a podpořila kabinet v přípravách na ochranu státní hranice.
Poslanci také požádali vládu o informaci o dosavadní humanitární pomoci, kterou Česko poskytlo pro uprchlické tábory mimo Evropu. Po premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) chtějí, aby v EU prosazoval zvýšení částky z unijního rozpočtu peněz na tuto pomoc, aby běženci zůstávali v táborech mimo unii a nepřicházeli do Evropy. Zdroj: lidovky.cz
Co zaznělo dnes na mimořádné schůzi sněmovny?
Ministr vnitra Milan Chovanec: „Přichází znova debata o stálém relokačním mechanismu, který by měl pouze do té rovnice, kde bude procentuální vyjádření pro jednotlivou zemi, dosazovat číslo pro každý rok." Podle něj by právě evropská exekutiva měla mít v budoucnu právo automaticky spustit přemísťování žadatelů o azyl do jiných států EU v případě, že by některá členská země čelila vysokému počtu běženců. K plánu má zatím podle diplomatických zdrojů výhrady přibližně polovina členů EU, tedy daleko více zemí než v případě nedávno odsouhlaseného mimořádného mechanismu. Očekává se, že diskuse na toto téma bude trvat řadu měsíců, nejspíš nejméně do jara. (Zdroj: ČTK)
„Já si myslím, že nemusíme za každou cenu odporovat Německu a Evropské unii. Český názor je konzistentní, kdežto názor Německa se neustále mění....ČR není xenofobní zemí. Nejsme zemí, která těm lidem nechce pomáhat. Ale neumíme držet tady člověka za nohu, pokud tady být nechce. Nebudeme ale slepě kývat na to, když si náhodou někdo myslí opak, a my si ho nemyslíme. Takhle se evropská politika dělat nedá."
Vítězslav Jandák (ČSSD): „K čemu je dnešní schůze? Pendrek vyřešíme. Co se stane? Nic. Kvóty už byly přijaty a poslanecká sněmovna s tím nic neudělá."
Karel Schwarzenberg (TOP 09): „Pokud jsem správně informován, nacházím se v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, která byla zvolena demokratickým způsobem a žijeme v demokracii. A nyní poslouchám, jak jsme byli v Bruselu přehlasováni. I když je sám proti kvótám, byli jsme demokraticky přehlasováni....Přijali jsme jistá pravidla chování EU, nyní jsme sice byli proti tomu, ale byli jsme přehlasováni. Musíme to přijmout. A toto remcání je zbytečné."
Jaroslav Foldyna (ČSSD): "Do ČR nikdo z uprchlíků nechce, od začátku roku máme pouze 164 žadatelů o azyl."
Zbyněk Stanjura (ODS): "Ať vláda vysvětlí svoje rozdílné postoje při hlasování o kvótách." ČR se kvůli kvótám prý nechala úmyslně přehlasovat. Kdo lže?
Marek Černoch (Úsvit): "Do Evropy se neustále valí vlny uprchlíků a nikdo to neřeší, přitom to trvá už téměř rok...Za půl roku, za rok se nás problém s uprchlíky bude týkat také. Jsme suverénní, hrdý stát a nemáme sebemenší důvod se komukoliv podřizovat..."
"Přidá se Česká republika k žalobě Slovenska proti rozhodnutí o kvótám? Rozhodně by měla, přečtěte si právní rozbor ministerstva vnitra..."
Slovenská vláda se ve středu shodla na žalobě proti plánu Evropské komise na povinné přerozdělení uprchlíků mezi členské země EU. Kvóty napadne žalobou u soudu Evropské unie, informoval slovenský premiér Robert Fico. Zdroj: zpravy.idnes.cz
Premiér Bohuslav Sobotka: "Česká republika nepůjde cestou Slovenska, které chce kvůli rozhodnutí o povinné relokaci uprchlíků podat žalobu u Evropského soudního dvora. Akceptujeme závěry ministerské rady ohledně přerozdělení 120.000 a z této pozice budeme dále vyjednávat. Nemůžeme se nechat vyloučit z debaty o dalším postupu, v takovém případě by naopak Česká republika opravdu přestala hájit svůj zájem. Neměli bychom podnikat kroky, které do budoucna oslabí naši pozici." Zdroj: českénoviny.cz
Zdroj: ČT24, ParlamentniListy.cz, iDnes.cz, ČTK