Mimořádný sjezd ČSSD: Jeden za všechny, všichni proti všem?

Mimořádný sjezd ČSSD: Jeden za všechny, všichni proti všem?
14 / 02 / 2018, 09:30

18. února proběhne dlouho očekávaný sjezd ČSSD. Dá se očekávat napjatá atmosféra a lítý boj o předsednický post.

Již za necelé dva týdny se koná klíčový sjezd ČSSD, který rozhodne o tom, kdo ji povede, a zda se tato strana bude nějakým způsobem podílet na příští Babišově vládě. Po delší době, kdy by na minulém sjezdu zvolen ne příliš přsvědčivou většinou zvolen expremiér Bohuslav Sobotka, jenž neměl žádné protikandidáty, se do čela strany dere více lidí.

psali jsme: Chovanec hrotí vztah ČSSD k ANO. Tyranosaurus slábne

V prvé řadě to je Jan Hamáček, kandidaturu oznámili také Miroslav Krejčík, olomoucký primátor Antonín Staněk, Jiří Zimola, Jan, Jukl Romana Žatecká a také možná překvapivě exministr vnitra Milan Chovanec. Ten reprezentuje v ČSSD skupinu či křídlo, které s Babišem nechce spolupracovat na rozdíl od Hamáčka, který by si takovou spolupráci představit uměl. Půjde tedy v obecné rovině také o souboj frakcí či křídel v ČSSD, v užším slova smyslu prozemanovského a protizemanovského tábora.

Pokud jde právě o Miloše Zemana, ,,o něj" proběhne na sjezdu tuhý boj. Jedna skupina funkcionářů ve straně bude chtít volební neúspěch svalit na něho, protože podle ní soustavně ČSSD škodil, druhá frakce si bude naopak chtít Zemana naklonit, což bude v druhém funkčním období klíčové. Podle této frakce by voliči souboj levicové strany s levicově orientovaným prezidentem chápali jen těžko, proto je třeba udělat vše pro to, aby se vztahy ČSSD s prezidentem ve vlastním zájmu narovnaly. Tato skupina uvnitř ČSSD pak vychází ze správného předpokladu, že Zeman se bude ve svém druhém funkčním období snažit vyvažovat politickou scénu, což může být příležitost pro prozemanovskou skupinu v ČSSD. Pakt s Andrejem Babišem už splnil svou roli a Zeman Babiše prakticky nepotřebuje. 

psali jsme: Zachraňme ČSSD. Ve straně vznikla platforma ,,rozkolníků" z Lán

Fakt, že kandiduje do čela strany více kandidátů, ukazuje na větší názorovou roztříštěnost, kterou bude muset nový předseda pokud možno ,,demokraticky" sjednotit, aby strana působila navenek čitelně a jasně. A to nebude věru úkol jednoduchý, ba naopak. Těžko říct, kdo je v tuto chvíli favoritem na předsedu, zvlášť když se do klání mohou přihlásit ještě další sociální demokraté, a to i přímo na sjezdu.

Jedno je však jasné už nyní. Strana musí překonat velkou povolební kocovinu a s ní spojenou pasivitu, jejíž jsme svědky. Na sjezdu by měla demonstrovat odhodlání, že se s ní může počítat i dál, a že nebude od této chvíle otloukánkem a vysmívaným politickým subjektem, který si vykopal své vlastní politické dno. V horším případě se totiž sjezd může proměnit na nefalšované bojiště, kde se budou vyřizovat osobní účty, a kde povedou boj všichni proti všem.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

 

Tagy článku