Mimořádný summit EU o imigrantech. Bude muset přijmout uprchlíky i Česko?

Mimořádný summit EU o imigrantech. Bude muset přijmout uprchlíky i Česko?
Autor fotografie: photo/U.S. Navy|Popisek: Distressed persons wave after being transferred to a Maltese patrol vessel.
19 / 04 / 2015, 21:30

Utonutí téměř 700 uprchlíků o víkendu vyvolalo ostrou reakci některých členských států EU. Požadují okamžitě svolání mimořádného summitu k problematice utečenců.Pašování lidí už je ale výnosnější než obchod s drogami.

Masovému přílivu migrantů čelí zejména Itálie, během uplynulého týdne k jejím břehům připlulo na jedenáct tisíc lidí. Za loňský rok jich bylo rekordních 170 tisíc. Podle Reuters se počet lidí, kteří riskantní cestu ze severní Afriky do Evropy nepřežili, od začátku letošního roku oproti stejnému období téměř zdevítinásobil.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová vyzve na pondělní schůzce šéfů diplomacií členských zemí EU ke konkrétním akcím poskytování pomoci migrantům. "Každého dne je naší povinností zachraňovat lidské životy a rozdělit mezi všech 28 (členských států EU) tuto povinnost a odpovědnost, která příliš dlouho ležela jen na bedrech jižních zemí," uvedla v prohlášení. (Zdroj: zpravy.idnes.cz)

Stranou pozornosti evropských politiků však zůstává především otázka bezpečnosti v unijních státech. Džihádisté opakovaně uvedli, že zaplaví severoafrický stát svými bojovníky ze Sýrie a Iráku, kteří se potom jako migranti dostanou přes Středozemní moře především do Itálie.

Summit požaduje především italský premiér Matteo Renzi, protože právě Itálie se potýká s nějvětším přílivem uprchlíků ze severní Afriky. A souhlasí s ním i německý prezident Joachim Gauck a německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Pašování lidí už je výnosnější než obchod s drogami. Tento byznys i nadále dramaticky roste. Tažení proti pašerákům, kteří plavby organizují, označil za prioritu německý ministr vnitra Thomas de Maiziere. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz v prohlášení uvedl, že Evropa musí a může učinit více, aby obdobným tragédiím zabránila. Změnit je podle něj třeba migrační politiku EU.

Maltský předseda vlády Joseph Muscat uvedl, že záchranáři se „doslova snažili najít živé lidi mezi těly plujícími po vodě“. „To, co se nyní děje, má epické proporce. Pokud před tím bude Evropa a světové společenství stále zavírat oči, budeme odsouzeni. Stejně jako dějiny odsoudily Evropu, když se zavíraly oči před genocidou tohoto a minulého století,“ řekl Muscat pro BBC. „Gangy kriminálníků přivádějí lidi na lodě, někdy dokonce s pistolemi na spáncích. Posílají je na cestu smrti, nic jiného. Je to genocida, nic míň než genocida,“ dodal Muscat. Malta spolupracuje s Itálií na záchranných pracích. Zdroj: zpravy.idnes.cz

Ministr vnitra Milan Chovanec ale na prosincovém jednání v Bruselu už prohlásil, že ČR není z bezpečnostních a technických důvodů schopné tisícovky běženců vzít. "Republika by mohla přijmout vybrané nemocné syrské děti a jejich rodiny". Podle premiéra Sobotky bude Česko azyl poskytovat, ale podle svých finančních možností a podle schopnosti absorbovat cizince bez "sociálních a bezpečnostních problémů". Organizace na podporu lidských práv či Česká biskupská konference přístup kabinetu kritizovaly.

Jak dlouho bude Evropa před problémem tisíců ilegálních imigrantů a desetitisíců uprchlíků, kterým se daří získat v některé z evropských zemí azyl, cudně klopit oči v situaci kdy multikulturalismus selhal a soužití lidí různých kultur a náboženství přináší jednotlivým evropským zemím násobně více problémů než benefitů?

Jak dlouho bude česká vláda odolávat tlaku ostatních unijních států, abychom také přijímali uprchlíky?

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace