Ministerstvo kultury prověřuje ostrahu v galerii, agentury soupeří jen cenou

Ministerstvo kultury prověřuje ostrahu v galerii, agentury soupeří jen cenou
Popisek: Ilustrační obrázek
28 / 03 / 2017, 10:30

Při zabezpečování objektů budou stále větší roli hrát sofistikované systémy a chytré technologie, počet zaměstnanců bezpečnostních agentur bude klesat.

Uvedli to zástupci firem a institucí z oboru, které oslovila. V ČR působí 6400 těchto agentur, a hlavním konkurenčním nástrojem na trhu je proto cena. Ta však může být zdrojem příštích potíží s kvalitou služeb. Národní galerie kvůli sporům s agenturou ABAS v únoru na dva dny zavřela všechny své objekty. Služby agentury, která tehdy v NG působila, prověřuje ministerstvo kultury (MK).

Psali jsme: Zruší ministerstvo kultury a letiště výběrové řízení na ostrahu?

„Kontrola poběží do konce března," řekla mluvčí MK Simona Cigánková. Ředitel NG Jiří Fajt vybral v neveřejném řízení novou ostrahu, o zakázce bude ve středu informovat vládu ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). NG nově střeží společnosti G4S a Indus, smlouvu mají na rok a galerie během něj vypíše výběrové řízení. Náklady na novou ostrahu jsou podle Fajta o deset procent vyšší než u předchozí firmy, ředitel ale věří v lepší služby. Potíže s ostrahou NG podle odborníků ukázaly obecněji na systém práce agentur.

O nebezpečí zakázky týkající se ochrany objektů ministerstva kultury jsme psali v roce 2015: Bude bezpečnost objektů ministerstva kultury ohrožena?

Vzniká začarovaný kruh

„NG je specifická, ale coby hmotně významný objekt je bezpečnostně naprosto řešitelná. (…) Bohužel současný stav je stav nekompetentního odborného náhledu, upřednostnění takzvaně nedostatku financí, nekalé veřejné soutěže. To je úřednická cesta do pekel. Ale tak to je v celém veřejném sektoru," řekl prezident Asociace soukromých bezpečnostních služeb Jiří Kameník. Asociace se podle něj snaží na veřejnou správu působit přinejmenším v otázce dodržování minimální mzdy, kterou podle něj nedodržují ani ostrahy vládních budov.

„Vzniká začarovaný kruh, ve kterém se točí špatně zkalkulované ceny za bezpečnostní služby a mnohdy i zneužívání dotací na částečně invalidní zaměstnance, kteří pracují jako fyzická ostraha," řekl generální ředitel společnosti Securitas Michal Kuník.

Firma se zúčastnila výběrového řízení. Nemohla konkurovat ceně

Securitas předtím, než MK vybralo ABAS pro své příspěvkové organizace, střežila NG 12 let. Tehdejšího výběrového řízení se také zúčastnila, nemohla ale prý konkurovat ceně, jež byla rozhodujícím kritériem.

„Pokud nebudou zadavatelé schopni jasně definovat, jaké fyzické, zdravotní a kvalitativní požadavky od dodavatele bezpečnostních služeb požadují tak, aby cena nebyla jediným zadávacím kritériem, bude k podobným věcem docházet," komentuje Kuník situaci v NG.

Psali jsme: Podle Mezinárodní asociace bezpečnostního managementu ASIS je v případě ministerstva kultury nejnižší nabídnutá cena až o 22 % nižší, než stanoví zákonné podmínky ČR. 

Inspirace je ve skandinávském modelu

Podle něj bude v oblasti bezpečnostních agentur do 20 let potřeba o 30 procent zaměstnanců méně. „Ačkoli tvoří fyzická ostraha největší podíl z našeho loňského ročního obratu, nejrůstovějším segmentem jsou vyspělé bezpečnostní technologie. Poptávka o ně meziročně stoupla o 180 procent," řekl. Největší zájem o technologické novinky mají velcí hráči z energetiky, průmyslu, retailu a stavebnictví, doplnil.

Dnes je podle něj při ostraze objektů nejlepší kombinace fyzické ostrahy, mechanických zábran a instalací inteligentních technologií. Inspirace je ve skandinávském modelu zabezpečení a ve vylepšování mixu klasické fyzické ostrahy a technologií na platformě RVS (Remote Video Solutions).

Inteligentní kamery zvládnou detekovat velikost objektu

Tento systém dovede vyhodnocovat sledovaný záběr, a nahrazovat tak oči strážného. Inteligentní kamery zvládnou detekovat velikost snímaného objektu, rozpoznat, že v monitorovaném prostoru chybí dříve zaznamenaný předmět, počítat lidi a mapovat jejich pohyb.

Ostraha kulturních či církevních objektů tvoří podle odhadu Kameníka asi osm až 12 procent činnosti členů asociace. Není to ale podstatné, hlídáme na základě požadavků vlastníka, který definuje to, jak by si hlídání představoval, i to, aby se vešel do jím stanovené ceny, řekl.

Agentura převezme zodpovědnost za vnitřní vybavení za určitých podmínek

Součástí zakázky na hlídání objektů není vždy zabezpečení exponátů - musely by se každý den fyzicky, inventurně předávat, říká Kameník. Agentura převezme zodpovědnost za vnitřní vybavení v případě, je-li funkční technické prostorové zajištění i v době mimo provoz instituce.

Zdroj: ČTK

Tagy článku