Ministerstvo kultury se začalo řídit heslem kvalita, ale vždy za nejnižší cenu

Ministerstvo kultury se začalo řídit heslem kvalita, ale vždy za nejnižší cenu
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Ilustrační obrázek
28 / 02 / 2017, 13:00

Ministerstvo kultury a VZP. Co je spojuje? Především amatérsky připravené tendry na ostrahu budov.

Národní galerie nyní řeší velký průšvih s rozvázáním smlouvy s bezpečnostní agenturou ABAS. Špatně nastavené podmínky tendru na ostrahu budov NG vyústily ve skandální situaci, kvůli čemuž došlo k bezprecedentnímu kroku uzavření všech budov NG návštěvníkům a pochopitelně i zahraničním turistům.

Především vysoutěžená nejnižší cena může za to, že došlo k této situaci, a dost možná má pravdu ředitel NG Jiří Fajt, který prohlásil, že pracovníci ostrahy místo aktivní služby spali. Za tak nízkou odměnu, kterou dostávají, se jim však nelze moc divit.

Případ č. 2 - VZP zadala tendr na ostrahu své budovy v Ostravě. Kdo vyhrál? Překvapivě dodavatel, který nabídl nejnižší cenu - celých 49 korun na hodinu pracovníkovi ostrahy. To je hluboko pod průměrem minimální mzdy, která činí rozhodnutím vlády v letošním roce 66 korun za hodinu.Na otázky SECURITY magazínu, zda je u těchto ,,malých zakázek" vždy rozhodujícím kritériem nejnižší cena, odpověděl tiskový mluvčí VZP, že ano. Skandální, nesmyslné? Bohužel je to smutná realita.

Jak pak asi může vypadat kvalita odvedené služby například u NG, která schraňuje umělecké sbírky v hodnotě miliard korun? To není nic jiného než hazard. Poslanec Roman Váňa z ČSSD to shrnul lakonicky: ,,v bezpečnosti platí snad ještě vice než jinde, že nejsme tak bohati, abychom si mohli dovolit laciné služby. Bezpečnostni agentura ,,pod cenou" se nakonec sama může stát bezpečnostním rizikem." Nelze než souhlasit.

Na straně ministerstva kultury je pak jednoznačně chyba, že neumí nastavit kvalifikovaně výběrové řízení, při nichž se zohledňuje jediné kritérium, a tou je nejnižší cena. Pak se ministerstvo diví, jaký spor propukl mezi NG a bezpečnostní agenturou ABAS. Uvidíme, jestli se Daniel Herman přihlásí k zodpovědnosti. Ale jak známe tuzemskou politickou scénu, zřejmě jen těžko.

 

psali jsme:

Ministerstvo kultury si vytendrovalo nízké ceny a stávku ochranky

Bezpečnostní agentura se ohradila proti tvrzením ředitele NG

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.