Ministerstvo obrany plánuje nakoupit 210 bojových vozidel pěchoty za 53 miliard korun. Má jít o největší nákup v historii ČR

Ministerstvo obrany plánuje nakoupit 210 bojových vozidel pěchoty za 53 miliard korun. Má jít o největší nákup v historii ČR
Autor: flickr.com (CC BY-ND 2.0) |Popisek: ASCOD
27 / 03 / 2018, 11:30

Ministerstvo obrany chce nakoupit nových 210 bojových vozidel pěchoty v celkové hodnotě zhruba 53 miliard korun. Pokud by se zakázka realizovala, znamenala by největší nákup v historii státu.

Ministryně obrany Karla Šlechtová potvrdila na setkání s novináři, že zakázku zadá. Podle ní by pak mohl být znám vítěz do konce tohoto roku. Bojová vozidla pěchoty, která slouží zejména k přepravě vojáků na bojiště a k podpoře pěchoty, by pak ČR mohla obdržet v letech 2020 - 2024.

psali jsme: TITUS: moderní obrněnec na českém podvozku nejen pro armádu. Odolá projektilům i výbuchům

Zakázku chce Šlechtová zadat proto, že armáda má k dispozici v současné době vozidla BVP - 2 vyráběné ještě v ruské licenci.

Opozice vesměs souhlasí, že je potřeba vypsat novou zakázku, ale má několik výhrad. ČSSD připomíná, že takto závažné rozhodnutí by neměla činit vláda v demisi. ODS k zakázce uvedla, že se měla řešit mnohem dříve.

psali jsme: Nové ukrajinské bojové vozidlo pěchoty BTR-4MV1 podstoupilo první testy

V příštích týdnech pak začnou na zakázce pracovat úředníci ministerstva obrany. Zatím o ni projevili zájem čtyři potenciální dodavatelé: General Dynamics, která nabízí vozidlo ASCOD, dále britská BAE Systems s vozidlem CV 90, a dvě německé zbrojovky, které nabízejí stroje Lynx, respektive Puma. Česká armáda v minulém roce testovala všechny nabízené vozidla, mírným favoritem je zatím německé bojové vozidlo Puma, které je ale zároveň nejdražší. Jedno stojí 250 milionů korun.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace