Ministerstvo obrany plánuje nákup desítek vrtulníků

Ministerstvo obrany plánuje nákup desítek vrtulníků
Popisek: Mil Mi-17 jsou prý už zastaralé
14 / 08 / 2015, 11:45

České ministerstvo obrany se chce zbavit starých ruských strojů a plánuje nákup nových desítek vrtulníků. Původně se uvažovalo pouze o dvanácti.

Ministerstvo obrany se opět chystá na velký nákup armádní techniky - tentokrát by se mělo jednat o několik desítek vrtulníků. Nové helikoptéry od členů NATO by měly postupně nahradit starší sovětské Mil Mi-8, Mi-17 a Mi-24. Na konci června ministerstvo vyzvalo továrny v USA, Francii a Itálii. Potenciálními účastníky tendru by se tak mohly stát americké společnosti jako je Bell a Sikorsky, nebo evropské firmy jako Airbus Defence a Space a AgustaWestland.

První nabídky by měly padnout v září a podle všeho se bude jednat o velkou zakázku. Původně ministerstvo avizovalo nákup 12 strojů, nyní se hovoří až o několika desítkách. Helikoptéry by měly být dodány české armádě v roce 2017 a 2018. Ministerstvo se opět pěkně plácne přes kapsu, protože odhady za cenu jednoho stroje jsou mezi 10 až 20 milionů dolarů, tedy 240 respektive 480 milionů korun.

O původním tendru jsme psali v článku: Nové vrtulníky pro armádu ČR

Uvidíme vrtulníky AH-17 v barvách ČR?

Pořízení helikoptér je součástí širšího modernizačního plánu, které má za cíl nahradit sovětské zbraně a přiblížit se armádní technice ostatních členů NATO. Ministerstvo plánuje například také nákup 3-D radarů, které mají nahradit ty ze sovětské éry, dosud používané českou armádou. Vláda také rozhodla o modernizaci helikoptér PZL W-3 Sokol.

Zdroj: DefenseNews

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.