Autor: YouTube/screenshot|Popisek: Hard Task test vesty
Balistické vesty jsou zásadním komponentem výstroje vojáků, chrání jejich životy. Stát přitom garantuje, že jsou vesty vyhovující a bezpečné. Nikdo zodpovědný nedá razítko na neprůstřelnou vestu, aniž by věděl, že splňuje všechny předepsané parametry.
Česká zbrojovka podle vyhraného tendru Armádě ČR dodá 2291 kusů balistických vest VOM v hodnotě 68 078 000 Kč. Z hlediska balistické odolnosti VOM plní normu NIJ 01.01.04 na úroveň IIIA, která chrání vojáky proti střelám až do ráže. 44 Magnum. Firma Hard Task před několika dny zveřejnila video z testování balistické vesty VOM (Vesta Ochranná Modularní) od České Zbrojovky. Zdroj: armadninoviny.cz
Česká zbrojovka na základě nejnižší nabídnuté ceny zvítězila ve výběrovém řízení na pořízení 2.291 ks balistických vest. Byla podepsána smlouva, která mimo jiné definuje rozsah státního ověřování jakosti (SOJ), konkrétně v průběhu celé výroby a kontrolu hotového výrobku. Rozsah průběžných kontrol byl stanoven na tkaní, barvení a potisk základního materiálu, výrobu balistiky, šití a kompletaci.
Při dodávkách vojenského materiálu dodavatel na základě zadávací dokumentace zhotoví výrobek, který je podroben vojskovým zkouškám. Během nich standardně dochází k úpravě vlastností (střihu, zipů, kapes atp.) uživatelem. Tyto změny jsou následně oběma stranami odsouhlaseny a jsou zpracovány technické podmínky/dokumentace, na základě kterých dodavatel zhotoví referenční vzorek. Podle něj dodavatel vyrábí a postupuje podle něj také SOJ.
Do doby ukončení vojskových zkoušek, nadefinování a schválení konečné podoby vest a vydání Rozhodnutí k SOJ měla být prováděna kontrola podle smlouvy na základě Dohod o spolupráci. Jenomže subdodavatel (společnost 4MS) v září 2015 podal stížnost na nezákonný postup Úřadu pro obrannou standardizaci, katalogizaci a státní ověřování jakosti (Úř OSK SOJ), který podle smlouvy a uzavřených dohod prováděl průběžnou kontrolu. Úřad proto činnost přerušil. Podařilo se pouze odebrat vzorek základního materiálu, výsledky laboratorních zkoušek maskovacího vzoru byly ovšem nevyhovující.
Rozhodnutí o provedení SOJ bylo vydáno ihned po splnění všech podmínek (předložení schválené dokumentace a referenčních vzorků) dne 22. 10. 2015. Česká zbrojovka se proti tomuto rozhodnutí odvolala. Hlavním důvodem byla snaha o omezení kontrol pouze na hotové výrobky. To je v rozporu s uzavřenou smlouvou, která vyžaduje SOJ v celém průběhu výroby. Odvolací orgán potvrdil původní rozhodnutí, dodavatel ho napadl správní žalobou.
Ministerstvo obrany podporuje domácí výrobce a Česká zbrojovka patří mezi tradiční armádní dodavatele. Ministerstvo se opakovaně snažilo zprostředkovat komunikaci mezi Úř OSK SOJ a dodavatelem, aby byly všechny nedostatky odstraněny. S politováním je třeba konstatovat, že dosavadní vývoj nevedl k žádanému cíli. Resort obrany si ale není vědom žádného svého pochybení.
Petr Medek, tiskový mluvčí MO