Ministerstvo obrany zvýší platy profesionálním vojákům

Ministerstvo obrany zvýší platy profesionálním vojákům
Autor fotografie: „Czech KFOR (1)“ od Ministry of Defence and Armed Forces of the Czech Republic. Licencováno pod Attribution via Wikimedia Commons |Popisek: Čeští vojáci v misi KFOR
22 / 10 / 2015, 13:45

Vojákům z povolání by se počínaje 1. listopadem měly zvýšit platy o dvě procenta. Rozhodne o tom vláda na svém pravidelném pondělním zasedání.

Zvyšovat se budou od listopadu platy všem zaměstancům státní a veřejné správy. Těm porostou platy o tři procenta. Ministerstvo obrany ale upozorňuje, že vojáci nepřijdou zkrátka, protože od července letošního roku platí v souvislosti s novelou zákona o vojácích z povolání nový platový řád. Služební tarif představuje zhruba 80 procent mzdy vojáka, zatímco u státních zaměstnanců tvoří tarif polovinu mzdy. Zvýšení tarifu o dvě procenta tak prý bude u vojáků představovat ve výsledku stejný nebo vyšší nárůst platu v porovnání s tříprocentním nárůstem u ostatních zaměstnanců.

A ministerstvo uvádí i příklad - desátník by si podle staré právní úpravy zákona o vojácích z povolání a tříprocentním nárůstu platového tarifu polepšil o 350 korun, aktuálně bude nárůst jeho platu ve výši 420 korun měsíčně, tedy o 70 korun více. U nadrotmistra by rozdíl činil dokonce 110 korun a u poručíka pak 130 korun. Od 1. dubna 2016 se bude navíc vojákům z povolání přiznávat výkonnostní příplatek v závislosti na služebním hodnocení.

Plat profesionálního vojáka se skládá z více částí - základního služebního tarifu, výkonnostního příplatku (osobní ohodnocení jednou ročně), zvláštního příplatku (například za práci v rizikové oblasti), příspěvku na bydlení (od 3 tisíc korun měsíčně), stabilizačního příplatku a náhrad v případě dojíždění.

Kdo by chtěl vstoupit do Armády ČR, musí splnit následující podmínky:

- věk minimálně 18 let

- české státní občanství

- trestní bezúhonnost

- zdravotní způsobilost

- dostatečné vzdělání - minimálně výuční list

 - uchazeč nesmí být členem politické strany ani odborové organizace

- uchazeč musí složit vojenskou přísahu

Kromě splnění zákonných podmínek musí uchazeč splňovat i další požadavky, které jsou spjaty s konkrétní obsazovanou pozicí (např. specifické kvalifikační požadavky, vyšší nároky na zdravotní způsobilost, míry, praxe apod.). Více info ZDE.


Zdroj: ministerstvo obrany a Armáda ČR

Tagy článku