Ministerstvo průmyslu a obchodu vybralo Košťála netransparentně

Ministerstvo průmyslu a obchodu vybralo Košťála netransparentně
15 / 08 / 2018, 15:00

Vratislav Košťál, který je od začátku srpna předsedou Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ), byl vládou jmenován do funkce zejména na základě předkládací zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu. Ze zprávy, kterou má Security magazín k dispozici, nyní vyplynula nová skutečnost. Ministerstvo porušilo vlastní podmínky výběrového řízení.

Security magazín už informoval, že jmenování Košťála proběhlo nezákonně, když tento se neměl stát předsedou Rady ERÚ. Jeho jmenováním vláda totiž porušila energetický zákon. Nyní se ukazuje, že Ministerstvo průmyslu a obchodu ani nedodrželo vlastní podmínky výběrového řízení, které deklarovalo při jeho vypsání.

Psali jsme: Vláda premiéra Babiše porušuje zákon

Do výběrového řízení na obsazení této pozice se přihlásilo celkem 7 uchazečů. Tehdejší ministr Tomáš Hüner k hodnocení uchazečů jmenoval hodnotící komisi, která si pak podle svého jednacího řádu pozvala dva nejúspěšnější uchazeče, kteří dosáhli nejvyššího bodového hodnocení, k ústnímu pohovoru.

Tento postup byl v příkrém rozporu s vyhlášenými podmínkami výběrového řízení. Ministerstvo dopředu deklarovalo, že „žadatelé, kteří nebudou vyřazeni (pozn. například pro nesplnění zákonných podmínek pro jmenování do funkce), postupují do dalšího kola výběrového řízení, jež spočívá v ústních pohovorech s výběrovou komisí a s představiteli Ministerstva průmyslu a obchodu.“

Ministerstvo tak v rozporu s vlastními podmínkami k ústním pohovorům nepozvalo 5 uchazečů. Podle informací Security magazínu, kterému jsou známi osoby 5 účastníků ze 7, přitom minimálně těchto 5 splňovalo všechny zákonné předpoklady pro jmenování členem Rady. Nebyl u nich tedy jakýkoliv důvod pro vyřazení jejich žádostí a měli tak postoupit k ústním pohovorům.

Odklon ministerstva od předem daného postupu zavdává příčiny ke spekulacím o netransparentnosti celého výběrového řízení, jehož výsledkem bylo mimo jiné i netransparentní odvolání předsedy Rady Outraty z funkce.

Psali jsme: Vladimír Outrata prý řídil Energetický regulační úřad neefektivně, říká Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo v předkládací zprávě zdůrazňuje, že vyhlášení výběrového řízení nebylo povinné ze zákona, ale jednalo se z jeho strany o dobrovolný postup v rámci transparentního přístupu. Pokud ale ministerstvo chtělo skutečně transparentní postup, mělo se držet podmínek, které si samo vyhlásilo.

Security magazín oslovil ministerstvo s dotazy k průběhu výběrového řízení. Ministerstvo se k věci do vydání tohoto článku ani po urgenci nevyjádřilo.

Autor: Veronika Petrová

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace