Ministerstvo v tichosti lámalo poslance na generálním štábu. Známe plány, kdy se má co nakupovat. Podpis tendru na BVP v červnu příštího roku

Ministerstvo v tichosti lámalo poslance na generálním štábu. Známe plány, kdy se má co nakupovat. Podpis tendru na BVP v červnu příštího roku
05 / 09 / 2018, 16:15

Na generální štáb AČR včera dopoledne dorazil mikrobus s poslanci sněmovního podvýboru pro akvizice armády ČR. Na zásadní jednání měl dorazit i náčelník generálního štábu Opata a ministr Metnar, který však z důvodu cesty premiéra Babiše do Německa nedorazil. Prezentaci plánu strategických akvizic obrany tak prezentoval náměstek pro vyzbrojování a akvizice MO Daniel Koštoval a náměstek pro řízení sekce ekonomické a majetkové Pavel Beran.

Poslanci dostali jízdní řád plánu výběrových řízení tzv. “zvlášť významných projektů vyzbrojování“. Z něj vyplývá, že ministerstvo obrany pořídí v těchto významných zakázkách: 210 pásových BVP za 51,6 miliardy s podpisem smlouvy v červnu 2019, 80 lehkých obrněných vozidel za 5,1 miliardy, 52 děl 155 mm do listopadu 2019, systém řízení palby za 0,9 miliardy do října 2019, 12 víceúčelových vrtulníků za 12,5 miliardy v roce 2019, 4 baterie protiletadlových kompletů za 10 miliard v roce 2019, 62 KOVVŠ a KOVS TITUS a MKPP TITUS za 5,8 miliardy do dubna 2019, 16 přenosných protiletadlových komletů RBS-70 NG za 1,1 miliardy do listopadu 2018. A to formou výběrových řízení.

tabulka

psali jsme: Obrana tají posudek obhajující nákup raketometů RBS-70NG

Zda je tento ambiciózní plán ministerstva obrany reálný jsme se zeptali nově zvoleného dalšího místopředsedy podvýboru Radovana Vícha. „Informace nebyly takové, jaké bychom chtěli, museli jsme je opakovaně vyžadovat, muselo nám to být z úrovně státního tajemníka MO (Ing. Petr Vančura pozn.red) vysvětlováno,“ uvedl pro Security magazín místopředseda podvýboru Vích. Podle něj je ze státního rozpočtu vyčerpáno 20% z rozpočtu určeného pro akvizice na letošní rok a je jasné, že tento rozpočet nebude vyčerpán.

psali jsme: Cílem projektu je pořízení 210 kusů moderních pásových BVP, uvedlo ministerstvo obrany ke klíčové vojenské zakázce pro českou armádu

K tomu, jestli se dá stihnout největší tendr na nákup pásových BVP za 52.miliard ve standardním výběrovém řízení poslanec Vích řekl, že to reálné není. „Bojová vozidla pěchoty jsou za hranicí životnosti od roku 2015. Jestliže se v roce 2018 bavíme o systému výběru mezi vládami nebo prostřednictvím přímého dodavatele, je to prostě špatně“. Na zasedání údajně zástupci ministerstva termíny všem tendrů potvrdili. Ale: „na můj přímý dotaz mi bylo odpovězeno vyhýbavě,“ sdělil Vích. Celý rozhovor připravujeme v úplném znění.

Jak ale uvedla Česká televize: Největší smlouva v moderní historii České armády nebude udělena na základě veřejné soutěže, protože Ministerstvo obrany hodlá přímo oslovit potenciální dodavatele více než 200 mechanizovaných pěchotních bojových vozidel. Mluvčí armády pak uvedl, že existuje jen málo dodavatelů takového hardwaru a že bude zvažovat nabídky čtyř výrobců, kteří splnili své požadavky.

 

Zdroj: zahraniční vysílání Českého rozhlasu Radio Praha. (www.radio.cz/en/section/news/no-public-tender-for-huge-czech-army-contract

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace