Ministerstvo zahraničí varuje: Ebola je v Kongu

Ministerstvo zahraničí varuje: Ebola je v Kongu
Autor fotografie: wikipedie|Popisek: Kinshasa - Kongo
25 / 09 / 2014, 17:00

Ministerstvo dnes vydalo upozornění na výskyt nemoci Ebola v Konžské demokratické republice. Postižená je především provincie Equateur (severozápad země), riziko nákazy je však reálné i v dalších částech země. Doporučuje se zcela vyhnout cestám do uvedené provincie a do ostatních částí země cestovat jen v nezbytně nutných případech.

V případě cesty do Konžské demokratické republiky doporučuje zachovávat následující preventivní opatření: respektovat informace a doporučení místních orgánů, vyhnout se podávání ruky; po případném kontaktu si umýt ruce mýdlem nejméně po dobu 25 sekund; vyhnout se veřejným WC (zejména na letišti); vyhnout se kontaktu s osobami, které jeví známky jakékoliv nemoci; vyhnout se veřejným shromážděním (zejména pohřbům); nejíst maso nejasného původu. Další informace jsou uvedeny na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR.

Virus Ebola se přenáší zejména tělesným kontaktem s nakaženou osobou, u které se již rozvinuly příznaky choroby. Nakazit se lze i masem divokých zvířat (bushmeat). Prvotní symptomy, které se mohou objevit 2 až 21 dnů po nakažení, jsou neurčité, nemoc je charakteristická náhlými horečkami, pocitem slabosti, bolestmi svalů a hlavy a bolestmi v krku. Snadno ji lze zaměnit s malárií, případně jinými tropickými chorobami. Posléze následuje zvracení, průjem, vyrážka, selháni funkce ledvin a jater a v některých případech i vnitřní či vnější krvácení. V konečných fázích může docházet ke krvácení z očí a epileptickým záchvatům. Zda pacient přežije, záleží na jeho fyzické kondici a kmenu viru. Proti nákaze dosud není běžně aplikována žádná účinná vakcína ani léčba, z nakažených umírá 60%.

V případě cesty do země doporučuje zaregistrovat se v databázi cestovatelů DROZD.

Psali jsme také:

Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku

Americké CDC varuje: do začátku roku 2015 až 1,4 milionu nakažených ebolou

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Tagy článku