Ministr Dienstbier varuje: "Ve společnosti narůstá extremismus"

Ministr Dienstbier varuje: &quote;Ve společnosti narůstá extremismus&quote;
Autor fotografie: http://www.hatefree.cz/|Popisek: Výloha pražské restaurace La Bibiche
25 / 04 / 2016, 14:30

Policie vyhodnotila výhrůžné nápisy v Praze. Za podněcování k nenávisti, pachatelům hrozí vězení až tři roky.

Zatím neznámí vandalové poničili v noci ze soboty na neděli několik pražských kaváren, obchod a stanici metra. Zdi posprejovali výhružnými nápisy a neonacistickými symboly. Napadené podniky se vesměs připojily k iniciativě HateFree Culture, která bojuje proti nenávisti. 

Víkendový útok na několik pražských kaváren a dalších míst svědčí podle Jiřího Dienstbiera z ČSSD o tom, že v české společnosti narůstá napětí a extremismus. Ministr pro lidská práva to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. Podle Dienstbiera teď musí policie všechny útoky řádně prošetřit. 

„Svědčí to o tom, že je napětí ve společnosti, že nám tady narůstá extremismus. A tím nechci tvrdit, že mu podléhá většinová společnost jako celek...Nicméně vidíme, že tento fenomén sílí, a je potřeba proti tomu něco dělat. Je potřeba ochránit bezpečí všech lidí v České republice. Takže je namístě, aby se to vyšetřilo včetně motivu.“ 

Podle politologa Jiřího Pehe jsou útoky důsledkem i dlouhodobé laxnosti orgánů činných v trestním řízení vůči rostoucí nenávisti ve společnosti. „Útoky na několik kaváren a podniků, které se hlásí k síti HateFree Zone, jsou dle mého soudu do značné míry důsledkem jak rostoucí míry nenávisti, kterou ve společnosti šíří mimo jiné i někteří vrcholní politici bez toho, že by rozumnější politici proti takovým projevům aktivně vystupovali, ale také výsledkem dlouhodobé laxnosti orgánů činných v trestním řízení,“ zdůraznil pro Deník Referendum Jiří Pehe. 

Na základě vyhodnocení nápisů a nákresů policisté neznámé pachatele podezřívají jednak z poškození cizí věci sprejerstvím, jednak také z podněcování k nenávisti vůči jiné skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a z trestného činu projevů sympatií k hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka. V případě odsouzení tak vandalům hrozí až tři roky vězení.

Zdroj: Český rozhlas, Deník Referendum

 

Tagy článku